Kara za kopalnię Turów. Polska zapłaci pół miliona euro dziennie

Węgiel
Węgiel
Fot. Unsplash

TSUE podjął decyzję w sprawie wciąż działającej kopalni Turów. Na Polskę została nałożona kara – każdego dnia będzie naliczane po 500 tys. euro, czyli około 2,3 mln zł. 

„Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje obowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 000 euro dziennie” – czytamy w komunikacie prasowym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia postanowienia i naliczana, dopóki Polska nie wypełnienia wskazówek Trybunału.

W efekcie tygodniowo polscy podatnicy będą płacić 3,5 mln euro kary, a miesiąc będzie ich kosztować około 15 mln euro.

Spór o kopalnię Turów

Kara nałożona przez TSUE to efekt trwającego do miesięcy sporu Polski z Czechami o wydobycie w znajdującej się tuż przy granicy Polski z Czechami i Niemcami kopalni Turów.

Zdaniem Czech, polska koncesja dla kopalni narusza unijne przepisy, dlatego poskarżyli się na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE nakazał Polsce wstrzymanie prac w kopalni do momentu wydania decyzji w tej sprawie, ale wydobycie było kontynuowane.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.