Bezcenna wiedza za sprawą 12. ścieżek tematycznych na 9. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W dniach 16 – 18 października już po raz 9. przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, samorządowych, kluczowych instytucji kultury i świata nauki. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 12. ścieżkach tematycznych rozwinie hasło SMART – SAFE – SOLUTIONS, jak co roku odbędzie się w stolicy Górnego Śląska – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach 9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw połączony z Targami Biznes Expo to olbrzymie przedsięwzięcie. Rozbudowywana o nowe, istotne z punktu widzenia przedsiębiorców bieżące zagadnienia problematyka sprawia, że EKMŚP staje się coraz ważniejszą platformą dialogu, wymiany wiedzy i poglądów oraz doświadczeń między przedstawicielami świata biznesu, nauki i samorządu.

Mając świadomość, że udane przedsięwzięcia biznesowe wymagają solidnego przygotowania i często wsparcia środowiskowego, instytucjonalnego Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zapewniła wszystkim przedsiębiorcom bezpłatny dostęp do wiedzy. Rejestracja i udział w Kongresie nie wymagają uiszczenia żadnej opłaty.

Bezpłatna rejestracja online – https://ekmsp.eu/visitor/register

Program 9. edycji jest wyjątkowo bogaty, a lista prelegentów obfituje w znane nazwiska. Kongres w 12. ścieżkach tematycznych rozwinie tegoroczne hasło przewodnie, które brzmi: SMART – SAFE – SOLUTIONS.

Poniżej krótka prezentacja zagadnień ujętych w 12. ścieżkach tematycznych.

Pełna informacja o programie na stronie internetowej Kongresu https://ekmsp.eu/program

1. Rynek pracy i edukacja
Pośród zagadnień znalazły się krajowe i międzynarodowe modele edukacji, edukacja zawodowa a zmiana pokoleniowa na rynku pracy, sytuacja młodych. Podczas panelu dyskusyjnego – Jak skutecznie monitorować politykę edukacyjną zostaną zaprezentowane kierunki polityki oświatowej w Polsce, diagnoza Regionalnej Polityki Rozwoju Edukacji na przykładzie Województwa Śląskiego oraz Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”.

W trakcie rozmowy o ekonomicznych i społecznych konsekwencjach zatrudniania cudzoziemców przedstawione zostaną aktualne zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce, diagnoza stanu obecnego i prognozy na przyszłość. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy obecność imigrantów na rynku pracy to szansą czy zagrożenie dla sektora MŚP?

Lokalny rynek pracy zostanie zaprezentowany z punktu widzenia koordynatorów przedstawicieli Powiatowych Urzędów Pracy.

2. Finansowanie MŚP
W ramach ścieżki Finansowanie MŚP przedsiębiorcy uzyskają porady związane z pozyskaniem skutecznego, dostosowanym do prowadzonej działalności dofinasowania. W panelu, o nazwie Innowacje nie tylko dla największych – jak wdrożyć i pozyskać finansowanie? wezmą udział przedstawiciel działu finansowania B+R, ekspert zasiadający w komitetach inwestycyjnych funduszy Bridge Alfa, przytoczone zostaną przykłady doświadczeń Grupy Azoty S. A., zaprezentowane programy i rozwiązania Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Dyskusje zostaną wzbogacone warsztatami z pozyskiwania Funduszy Norweskich dla Firm oraz warsztatami dotyczącymi wprowadzania innowacji i finansowania jej przy pomocy funduszy europejskich w programach Horyzont 2020 oraz PO Inteligentny Rozwój.

3. Zarządzanie i rozwój
Z bardzo bogatej tematyki dotyczącej zarządzania i rozwoju na 9. KMŚP rozwinięte zostaną wątki koncentrujące się na synergii współpracy biznesu, nauki i samorządu w kontekście międzynarodowym (Polska, Czechy, Słowacja), możliwościach jakie daje zastosowanie nowych technologii. Ważnym punktem programu będzie spotkanie warsztatowe i dyskusja z praktykami pod hasłem Management 3.0.

4. Państwo i prawo
W ramach ścieżki tematycznej odbędą się m.in. Posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP dotyczące stosowania zasad Prawa przedsiębiorców przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, debata na temat kierunków zmian w światowej gospodarce w XXI wieku przez pryzmat „opieki” państwa nad rosnącymi przedsiębiorstwami, panel z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców obejmujący stosunek między aktualną polityką fiskalną państwa a oczekiwaniami przedsiębiorców.

Pośród zagadnień znajdą się także m.in. sesja dotycząca coraz bardziej elastycznych form zatrudniania w świetle Kodeksu Pracy. Partnerem sesji jest kancelaria Raczkowski Paruch sp.k. Panel Spory korporacyjne – kryzys w firmie rozważać będzie powody i konsekwencje sporów pomiędzy wspólnikami, organami spółek (zarządy, rady nadzorcze) oraz ich członkami. Panelistami będą uczestnicy sporów korporacyjnych. Pokazane zostaną przykłady sporów, ich przyczyny oraz sposoby ich rozwiązywania. Partnerem sesji jest Kancelaria Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Komandytowa Izabella Żyglicka i Wspólnicy.

Podczas panelu poświęconego firmom rodzinnym pojawi się mnóstwo praktycznych porad związanych z sukcesją: tym, jak nią pokierować, by nie stracić tego, na co pracowało się intensywnie przez wiele lat i jak uniknąć konfliktów w rodzinie. Biznesowy partner merytoryczny sesji: Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa sp.k.

5. Miasto i samorząd

W ramach ścieżki odbędzie się Spotkanie Klubu Członkowskiego RIG, pod hasłem – Miasto. Dobry klimat dla biznesu, pośród pozostałych zagadnień m.in. samowystarczalność energetyczna miast i gmin, miasta stawiające na sport, zrównoważona mobilność miejska, Partnerstwo Publiczno – Prywatne w Polsce.

6. Global SME Meeting
Różnice kulturowe – inna mentalność, język, przepisy prawne – mogą stanowić zagrożenia dla przedsiębiorców w obrocie międzynarodowym. Jak je diagnozować? Gdzie szukać wskazówek, wsparcia instytucjonalnego, jak rozpoznawać nieuczciwych partnerów biznesowych? Jak bezpiecznie przekraczać granice w biznesie? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań podczas spotkania ze specjalistami od współpracy międzynarodowej

7. Think Eco!
Ekologiczne podejście do biznesu staje się coraz powszechniejszą, dobrą praktyką. Każdy z przedsiębiorców powinien opracować strategię odpowiedzialnego zarządzania działaniami związanymi z ekologią. Jednym z jej elementów jest np. identyfikacja potencjalnych zagrożeń wynikających z prowadzonej działalności. Podpowiedzi, jak to zrobić, podczas ścieżki Eco!

Problematyka dotyczyć będzie m.in.: gospodarki o obiegu zamkniętym, niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii. Szeroko pojętej ekologii w biznesie – działalności i inwestycji pro środowiskowych oraz zasadzie ostrożności w Unii Europejskiej, czyli kalkulacji ryzyka dla branży chemicznej.

8. Pasja i biznes
Podczas paneli dyskusyjnych zaprezentowanych zostanie wiele podpowiedzi, case studys i dobrych rad na temat tego, jak przekuć pasje w biznes? Gdzie szukać, jak uzyskać dofinansowanie dla swojej działalności w ramach przemysłu kreatywnego? Ponieważ przemysł kreatywny często inspirowany jest regionem, z którego pochodzą jego twórcy pewna część rozważań poświęcona zostanie potencjałowi wpisanemu dziedzictwo kulturowe Śląska.

9. Cyfrowe przedsiębiorstwo
Dobrze przeprowadzona cyfrowa transformacja przedsiębiorstwa poprawia efektywność sprzedaży, produkcji, usługi. Zaproszeni na Kongres Eksperci podpowiedzą w jaki sposób właściwie zdefiniować cyfrowe potrzeby firmy, w których obszarach można zastosować usprawnienia. Ważnym blokiem tematycznym będą także kierunki rozwoju rynku pracy w erze automatyzacji i robotyzacji.

10. HR w przedsiębiorstwie
Tematyka rozmów panelowych obejmować będą wszystkie, począwszy od przygotowania do aktywności zawodowej, etapy kariery. Nie zabraknie nawiązań do Regionalnej Polityki Rozwoju Edukacji Województwa Śląskiego – diagnozy systemu w zakresie szkolnictwa zawodowego i kształcenia ustawicznego, a także podpowiedzi z rynku międzynarodowego. Ważnym wątkiem będzie zmiana pokoleniowa na rynku pracy.

11. Start up your business
Prezentacja możliwości jakie daje współpraca międzynarodowa, w kontekście wdrażania planów biznesowych w projektach typu start up. Tematem dominującym będzie międzynarodowa współpraca młodych przedsiębiorców w ramach Unii Europejskiej, a także w przestrzeni między UE i innymi częściami świata np. Ameryką Południową. Jedno z wydarzeń poświęcone będzie tematyce budowania młodych spółek technologicznych (startupów) o potencjale globalnym np. w zakresie medycyny. Współorganizatorem jest Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców YES for Europe z siedzibą w Brukseli.

12. Akademia Marketingu i Sprzedaży
Nie zbraknie tematów związanych z marketingiem i sprzedażą, dotyczących m.in. mariażu dobrego contentu i emocji, marketingu sportowego, budowania relacji w biznesie, networkingu online i offline, kryzysu w mediach. Wśród prelegentów Wiktor Balcer i Marcin Wojda z Cityboard Media, wykładowcy na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, Czesław Lang jeden z najwybitniejszych kolarzy w historii Polski, organizator Tour de Pologne, Krzysztof Sarnecki – partner i Prezes Zarządu QUEST Change Managers, polski prekursor NIELINEARNOŚCI oraz zarządzania w warunkach ekonomii chaosu, Joanna Jabłczyńska aktorka i prawniczka, specjalistka w dziedzinach prawa mediów i reklamy, e-commerce, ochrony dóbr osobistych, negocjacji i innych.

Pełna informacja o programie na stronie internetowej Kongresu https://ekmsp.eu/program

  • Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
  • Współgospodarze: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Wojewoda Śląski
  • Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Śląski
  • Patronat honorowy: Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Honorowy Patronat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina
  • Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Parlamentu Europejskiego.
  • Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Biura Rzecznika MŚP.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *