Prezes ZUS: chcemy wziąć na siebie rozliczanie składek przez przedsiębiorców

Pieniądze, ZUS
Pieniądze, ZUS
Fot. Adobe Stock

– Chcemy wziąć na siebie rozliczanie składek przez przedsiębiorców – powiedziała w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówiła o reformie automatyzacji rozliczeń z firmami. – Chcemy wziąć na siebie obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatników składek, zgodnie z koncepcją jednolitego pliku ubezpieczeniowego – stwierdziła prezes ZUS. – Poza tym w planach jest nowy portal ZUS, płatności mobilne składek, dalsze rozszerzanie integracji z rejestrami i bazami danych innych instytucji publicznych. Dążymy do stanu, w którym wszystkie nasze usługi będą dostępne online – dodała.

Zapytana, czy powinno zostać wprowadzone pełne oskładkowanie umów zlecenia, prezes ZUS podkreśliła, że „pełne oskładkowanie umów zlecenia to jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy”. – Problem jest jednak szerszy niż umowy zlecenia. Chodzi o uproszczenie zasad i pozbycie się kazuistyki, która generuje niepotrzebne koszty i ryzyko dla osób ubezpieczonych, płatników składek i instytucji państwowych – powiedziała gazecie Uścińska.

– Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych, gdy dana osoba wykonuje kilka rodzajów aktywności zarobkowej, np. jednocześnie pracuje na etacie i na zleceniu, łączy etat lub zlecenie z prowadzeniem firmy albo wykonuje kilka umów zlecenia – wskazała szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uścińska zaznaczyła, że mowa w większości o osobach powyżej 40. roku życia, które płacą składkę tylko z jednego tytułu, zwykle od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a dochody z pozostałych stosunków prawnych są wielokrotnie wyższe. Zastrzegła przy tym, że wcale nie chodzi o najmniej zarabiających. – Bez zmian ludzie nie będą mogli liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty – podkreśliła.

Na pytanie „Rz”, czy powinno nastąpić cofnięcie reformy składki zdrowotnej, prezes ZUS wskazała, że dostępne są różne kierunki zmian, od drobnych korekt po fundamentalne reformy, włącznie z ujednoliceniem różnych danin publicznoprawnych. – To poważna decyzja, która należy do polityków. Ważne, aby w wyniku zmian doszło do uproszczenia, które odczuliby przedsiębiorcy. Jako wykonawca obecnych przepisów Zakład zaproponował działania prawne i organizacyjne, które by ten proces uprościły, uporządkowały, zautomatyzowały – powiedziała Uścińska.

Komentarze do “Prezes ZUS: chcemy wziąć na siebie rozliczanie składek przez przedsiębiorców”

  1. CIEKAWE, bo premier Donald Tusk 10 stycznia 2024 r. odwołał — prezes ZUS Gertrudę Uścińską (artykuł z 08.01.2024)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *