Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zegar
Zegar
Fot. Unsplash

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z zimowego na letni – pośpimy przez to o godzinę dłużej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

Na czas zimowy (w ostatnią niedzielę października) i letni (w ostatnią niedzielę marca) przechodzimy na podstawie dyrektywy UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które jest w trakcie zmiany, ale – jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju i Technologii – nie ma to nic wspólnego z pracami nad zniesieniem zmian czasu. Chodzi o wprowadzenie wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, do czego zobowiązane są wszystkie kraje członkowskie.

Dlatego przez kolejnych pięć lat (wtedy Komisja Europejska wydaje komunikaty o datach zmiany czasu), o ile KE nie powróci do zawieszonych jeszcze przez pandemią prac nad odejściem od zmiany czasu w ogóle, czas zimowy i letni będzie nadal obowiązywał.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.