WIG wspiera polski startup w walce o nagrodę XPRIZE ufundowaną przez Elona Muska

Warszawska Izba Gospodarcza

 

Warszawska Izba Gospodarcza

Polski startup, zajmujący się mineralizacją CO2, startuje w konkursie XPRIZE Carbon Removal, sponsorowanym przez Elona Muska. W staraniach o nagrodę młodą firmę wspiera Warszawska Izba Gospodarcza.

Jednym z głównych celów działania Warszawskiej Izby Gospodarczej jest wspieranie polskich przedsiębiorców, a w szczególności własnych członków. Jako organizacja w wieloletnim doświadczeniem WIG posiada nie tylko wiedzę, ale i narzędzia niezbędne do realizacji różnorodnych przedsięwzięć gospodarczych, również tych o charakterze międzynarodowym.

– Naszym członkom zapewniamy wszechstronne wsparcie merytoryczne i organizacyjne w działaniach przez nich podejmowanych. Nie tylko złożymy wniosek w ramach konkursu XPRIZE Carbon Removal w imieniu naszego członka, ale zajmiemy się również promocją projektu realizowanego przez ten obiecujący startup – mówi Marek Traczyk, Prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Startujący w konkursie XPRIZE Carbon Removal członek WIG pracuje nad nowatorską technologią umożliwiającą sekwestrację dwutlenku węgla z powietrza i jego magazynowanie, dzięki czemu możliwe stanie się eliminowanie z atmosfery nadwyżek CO2 w sposób przyjazny dla środowiska.

Konkurs XPRIZE Carbon Removal

Działania polskiego startupu doskonale wpisują się w inicjatywę fundacji SpaceX należącej do Elona Muska. Konkurs XPRIZE Carbon Removal, czyli rozłożona na cztery lata międzynarodowa rywalizacja, ma za zadanie znaleźć najlepsze rozwiązania pozwalające na wychwytywanie ogromnych ilości CO2 bezpośrednio z atmosfery i oceanów. Wszystko to w imię walki ze zmianami klimatycznymi na całym świecie.

Dlatego warunkiem zwycięstwa w konkursie jest przedstawienie rozwiązania, które pozwoli na pochłanianie jednej tony CO2 dziennie, a następnie przeskalowanie tej liczby na wielkości mierzone w gigatonach. Celem XPRIZE jest bowiem stymulowanie działań, pozwalających na usuwanie dziesięciu gigaton dwutlenku węgla rocznie – taką ilość CO2 rocznie musimy usuwać z atmosfery do 2050 roku, jeżeli chcemy przywrócić równowagę węglową Ziemi.

Zachęcić do rywalizacji ma pula 100 mln dolarów, jaką zdecydował się wyłożyć ze swoich środków multimiliarder i innowator Elon Musk.
Szczegółowe informacje na temat konkursu mają zostać ogłoszone 22 kwietnia 2021 roku, czyli w Dzień Ziemi. Tego samego dnia rozpocznie się rejestracja uczestników. Projekt zakończy się w 2025 roku.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *