Polski Ład. Składka zdrowotna do zmiany

Kalkulator
Kalkulator
Fot. Pixabay

W ramach Polskiego Ładu ma się zmienić składka zdrowotna. W 2022 r. ma wynosić 3 proc., natomiast rok później 4,9 proc., zamiast planowanych 9 proc. Dla ryczałtowców mają być natomiast trzy stawki.

Składka dla rozliczających się liniowo lub według skali podatkowej ma wynieść – według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” – 3 proc. w 2022 r. i 4,9 proc. w 2023 r. „Rzeczpospolita” donosi z kolei o podwyżce do 4,8 proc. Wszystko wskazuje natomiast na to, że w Polskim Ładzie nie będzie 9-proc. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Ponadto, jak donosi DGP, dla ryczałtowców pojawiłyby się trzy stawki składki zdrowotnej w wysokości 300 zł, 500 zł i 900 zł. Pierwszą płaciłyby osoby o przychodzie nie wyższym niż 60 tys. zł rocznie. Kolejny próg jest w trakcie ustaleń, ale według dziennika miałby się znaleźć w przedziale między 300 tys. zł a 500 tys. zł. Reszta podatników płaciłaby najwyższą stawkę.

W Polskim Ładzie ma się znaleźć także propozycja podatku przychodowego dla dużych firm, co postulował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według DGP projekt ustawy może być przyjęty przez rząd w najbliższym tygodniu.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.