Kosmiczna technologia na poziomie gleby. Poznaj Nirby

Nirby

Nirby

Piotr Lazarek, student trzeciego roku na Uniwersytecie w Pensylwanii zbudował marsjańskiego łazika w wieku 15 lat. Dziś, jako 23-latek wdraża kosmiczną technologię w rolnictwie. „Zdałem sobie sprawę, że mój marsjański łazik nigdy nie zostanie użyty na Marsie, ale jeśli go nieco dostosuje, to będę mógł pomóc naszym lokalnym rolnikom w ich problemach” – mówi Piotr Lazarek, założyciel Nirby.

Jako nastolatek, pochodzący z Pawłowic w woj. Śląskim założyciel Nirby pasjonował się inżynierią i technologiami kosmicznymi. Pewnego dnia, podczas lekcji chemii, dowiedział się, że sąsiednia wieś straciła swoje uprawy z powodu zwiększonego stężenia jonów aluminium w glebie, co mocno odbiło się na całej lokalnej społeczności.

Właśnie to wydarzenie zainspirowało go do przeniesienia kosmicznych technologii do najbardziej przyziemnej branży. Piotr odkrył, że brak badań gleby zmusza rolników do stosowania znacznie większej ilości nawozów niż to potrzebne. W konsekwencji, 65% wszystkich nawozów nigdy nie jest wykorzystywanych przez uprawy, lecz spłukuje się do naszych ekosystemów, przyczyniając się do emisji ponad 2 miliardów ton CO2 rocznie. Taki nadmiar wykorzystywanych nawozów przekłada się 75 miliardów dolarów, które co roku po prostu rozpływają w powietrzu.

Czytaj więcej na Kosmiczna technologia na poziomie gleby: poznaj Nirby – Polski Portal Rolniczy i Konsumencki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *