Bundeswehra zatrudni żołnierzy bez niemieckiego paszportu?

Bundeswehra
Bundeswehra
Fot. iStock

Niedobór wykwalifikowanej siły roboczej przynosi nowe pomysły – w tym w Bundeswehrze, gdzie od pewnego czasu brakuje kandydatów. Aby przeciwdziałać temu trendowi, niemieccy politycy rozważają wzmocnienie armii. Czy Bundeswehra zatrudni żołnierzy bez niemieckiego paszportu? Korespondencja własna z Niemiec.

Według kręgów politycznych, Niemcy muszą myśleć bardziej europejsko. Minister obrony Boris Pistorius wyraził ten pomysł w wywiadzie dla gazety Tagesspiegel.

Bundeswehrze brakuje obecnie tysięcy kandydatów. Armia Niemiec ma wzrosnąć do ponad 200 000 żołnierzy do 2031 roku. Obecnie w służbie jest około 181 000 żołnierzy. Ponadto jest prawie 10 000 poborowych.

Żołnierze tylko z UE?

Niemiecka Bundeswehra z zagranicznymi żołnierzami wydaje się obecnie jedynie pomysłem. Nie został on skonkretyzowany przez kręgi polityczne. Zapewne pojawiłoby się wiele pytań, takich jak to, z jakich krajów żołnierze mogliby zostać przyjęci. Czy tylko z UE czy także spoza UE?

Pewne jest jednak to, że Bundeswehra musi być za kilka lat w pełni operacyjna z uwzględnieniem nowych zagrożeń ze Wschodu. Sam minister obrony Pistorius stwierdził, że Bundeswehra musi być gotowa do wojny w ciągu pięciu do ośmiu lat.

To bardzo niewiele czasu, aby rozwiązać wszystkie problemy rekrutacyjne. Jednakże ich rozwiązanie ma szczególne znaczenie w czasach rosnących wyzwań i światowych Konfliktów militarnych.

źródło: Polski Portal Rolniczy i Konsumencki


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *