Żyrardowianie „wyklikali” BIELnik po robocie

BIELnik po robocie

BIELnik po robocieWiadomo już, że na poprzemysłowym terenie żyrardowskiego Bielnika powstanie ogród społeczny „BIELnik po robocie”. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które jest pomysłodawcą projektu, otrzyma na realizację tego działania grant w wysokości 50 tys. zł w ramach programu LECHSTARTER. Dzięki wsparciu mieszkańców, którzy przez ponad miesiąc oddali aż 19158 głosów, inicjatywa zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim głosowaniu internetowym. W minioną środę, 10 maja, w siedzibie Kompani Piwowarskiej S.A. – organizatora konkursu – odbyło się spotkanie z liderami zwycięskich projektów, którym oficjalnie wręczono podziękowania.

Dzięki zaangażowaniu i mobilizacji Żyrardowianie wspólnymi siłami „wyklikali” 4. miejsce w ogólnopolskim głosowaniu internetowym programu LECHSTARTER. Dzięki wsparciu internautów, na mapie kulturalnej Miasta Żyrardowa powstanie nowa przestrzeń miejska – ogród społeczny. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które otrzyma na realizację zadania grant w wysokości 50 tys. zł, składa serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom za oddane głosy, a także różnym grupom i instytucjom, które wsparły działania promocyjne i zachęcały do udziału w głosowaniu.

Opracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Mury dawnej fabryki, które dotychczas zniechęcały i odstraszały, zamienią się w zieloną przestrzeń, tętniącą życiem. Ogród społeczny powstanie tuż przy Muzeum Lniarstwa i będzie otwierany w sezonie letnim (maj-wrzesień). Będzie to bezpłatna dla wszystkich przestrzeń artystyczna ze sceną i miejscem pod plenerowe wydarzenia, piaszczysta plaża z leżakami, strefa wypoczynku z hamakami i siedziskami przygotowanymi w industrialnym stylu, strefa gastronomiczna ze stołami, grillem z wędzarnią, a także strefa warsztatowa. Cała przestrzeń zostanie wzbogacona o zieleń, tj. krzewy, drzewa oraz ogród lniany. Elementem przestrzeni będzie także ostatnia istniejąca lokomotywa zakładowa.

Ogólnopolski program LECHSTARTER to platforma do zgłaszania projektów, dzięki którym można odnowić i dopełnić zielenią miasto, stworzyć innowacyjne rozwiązania, a nudne dzielnice wypełnić życiem. W tegorocznej, drugiej edycji konkursu można było składać projekty w trzech kategoriach: nowa miejska przestrzeń, miejskie akcje i kooperacje, innowacje dla miasta i ludzi. W lutym br. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie opracowało projekt ogrodu społecznego oraz złożyło wniosek w konkursie w kategorii „nowa miejska przestrzeń”. Jury programu, spośród nadesłanych 300 wniosków z całej Polski, zakwalifikowało żyrardowską inicjatywę do grona 30 projektów, które w II etapie, tzn. w głosowaniu internetowym, walczyły o 50 tys. zł. Po ponad miesięcznym głosowaniu wyłoniono laureatów – 10 pomysłów o najwyższej liczbie głosów, które zostaną zrealizowane do września br. Wśród zwycięzców, na 4. miejscu zakwalifikował się BIELnik po robocie z liczbą 19158 oddanych głosów.