Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przewiduje objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Wyjątkiem będą umowy wykonywane przez uczniów i studentów do 26. roku życia.
Reforma ma dostosować polski system do wymagań Krajowego Planu Odbudowy, eliminując sytuacje, w których umowy cywilnoprawne nie podlegają pełnym składkom ZUS. Decyzja o wdrożeniu reformy może zapaść w 2024 roku, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie najwcześniej na początku 2026 roku.
Zmiana wymaga modyfikacji systemów informatycznych ZUS, ale, według przedstawicieli zakładu, nie będzie to znaczące wyzwanie. Wyzwania dotyczą głównie pracodawców, którzy muszą przygotować się na dodatkowe koszty związane z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych, co budzi obawy wśród firm, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów działalności gospodarczej.
Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS od wszystkich umów-zleceń. Obecnie umowa-zlecenie podlega pod obowiązkowe składki ZUS, jeśli dla zleceniobiorcy jest jedynym źródłem dochodu. Kolejne umowy-zlecenia, jeśli wartość pierwszej umowy przekraczała wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie muszą być oskładkowane.
źródło: Newseria