Zamyka się kultowa Porcelana Krzysztof. Czekają nas kolejne upadki firm?

neon z napisem "Gas"
neon z napisem "Gas"
Fot. Usnplash

Najstarszy zakład produkujący porcelanę w Polsce jest w procesie likwidacji z powodu wzrostu cen gazu o 900 proc. Kolejne firmy opierające swoją produkcję na tym surowcu albo upadają, albo przeprowadzają zwolnienia grupowe. 

Działająca od 1831 r. fabryka Porcelany Krzysztof w 2023 r. znalazła się w procesie likwidacji. Jak tłumaczy Money.pl Agnieszka Palus, dyrektor zarządzająca firmy, Porcelana Krzysztof w związku z ekonomicznymi skutkami kryzysu energetycznego podjęła decyzję o wstrzymaniu produkcji porcelany stołowej i zwolnieniach grupowych.

– Konieczność ograniczenia działalności spowodowana jest bezpośrednio sytuacją na rynku gazu – drastycznym (900 proc.) wzrostem cen w 2022 r., brakiem pozytywnych perspektyw stabilizacji cen w 2023 r. oraz brakiem możliwości zawarcia umowy na ciągłe dostawy gazu stanowiącego podstawowy surowiec do produkcji – podkreśla Palus w rozmowie z Money.pl.

Także Cersanit, podobnie jak Krzysztof działający na terenie Wałbrzycha, znalazł się w trudnej sytuacji. – Ten rodzaj przedsiębiorstwa nie został objęty tarczą, nie został potraktowany jak inne zakłady i nie uznano, że produkcja porcelany to ważny element życia gospodarczego. Do tego doszedł gigantyczny VAT, który jest nałożony w maksymalnej stawce 23 proc., mimo że w większości krajów Europy zostało to ograniczone do minimum, czyli 5 proc. To spowodowało ostateczną decyzję właściciela, o której zostaliśmy poinformowani oficjalnie w minionych dniach – podkreśla prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w rozmowie z Money.pl.

 


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *