Zamek Królewski: kolejna moneta z serii „Skarby Stanisława Augusta”

Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława AugustaWe wtorek, 24 stycznia o godz. 13:30 w gabinecie dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie nastąpi uroczyste przekazanie kolejnej monety z serii „Skarby Stanisława Augusta”.

Złoty wizerunek króla Aleksandra Jagiellończyka to kolejny element odwzorowywanej osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski, wykonanej za zlecenie króla Stanisława Augusta.

Zapoczątkowało ją przekazanie przez NBP do zbiorów numizmatycznych Zamku w 2013 roku złotej monety 500-złotowej z wizerunkiem Bolesława Chrobrego oraz złotej i srebrnej o nominałach: 500 i 50 zł przedstawiających króla Wacława II Czeskiego. W ubiegłym roku wzbogaciliśmy się zaś o złote monety z wizerunkami Władysława II Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta.

Warto przypomnieć, że królewskie medale powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791 – 1797/1798. Emitowane przez Narodowy Bank Polski są ich wiernymi kopiami: zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów.

Na rewersie przekazywanej właśnie monety o nominale 500 zł umieszczono stylizowane popiersie Aleksandra Jagiellończyka z profilu (według obrazu Marcella Bacciarellego). U góry monety półkolem napis: ALEXANDER. Autorami wizerunków monet są Anna Wątróbska-Wdowiarska oraz Robert Kotowicz.

źródło: Zamek Królewski w Warszawie / Centrum Prasowe PAP


Silk Road Poland