Kętrzyn położony jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto Kętrzyn zajmuje powierzchnię 1 034 ha i stanowi lokalne centrum przemysłu, usług i administracji. Kętrzyn zamieszkuje około 26 000 osób.
Miasto o bogatej historii sięgającej średniowiecza. Dynamiczny rozwój lokalnego przemysłu, rozbudowa infrastruktury drogowej i nowych połączeń kolejowych pod koniec XIX wieku sprawiły, iż obecny rozwój miasta odbywa się w oparciu o dawną oraz współcześnie modernizowaną i wytworzoną infrastrukturę.
Ośrodek gospodarczy
Kętrzyn obecnie jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast Warmii i Mazur. To ważny ośrodek gospodarczy w skali województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to miejsce o dużym wytwórczym potencjale rozwojowym i jednocześnie miejsce doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Położenie Kętrzyna w sąsiedztwie Wielkich Jezior Mazurskich i na szlaku turystycznym Gierłoż – Święta Lipka dało podstawę do rozwoju miasta jako ośrodka wypoczynkowo-turystycznego i wypadowego.
Dostępność komunikacyjna
Kętrzyn oddalony jest od stolicy województwa, Olsztyna, o około 90 km, położony jest natomiast w sąsiedztwie Mrągowa i Giżycka (odległość od tych miejscowości wynosi ok. 30 km) oraz leży na szlaku turystycznym Gierłoż – Święta Lipka. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie, które stanowią powiązanie z innymi ośrodkami regionalnymi. Przez Kętrzyn przebiega także linia kolejowa relacji Olsztyn-Ełk-Białystok. Najbliższe przejście graniczne kolejowe (ciężarowe) Skandawa – Żeleznodorożnyj jest oddalone o 30 km od Kętrzyna.
Odległości do:
najważniejszych ośrodków miejskich:
- Gdańsk – 219 km
- Elbląg – 162 km
- Olsztyn – 87 km
- Warszawa – 254 km
lotnisk:
- Szymany – 83 km
- Gdańsk – 235 km
- Warszawa – 254 km
przejścia granicznego w Bezledach – 55 km
Gospodarka
Kętrzyn to miasto aktywnej polityki rozwoju gospodarczego stanowiące ważny ośrodek przemysłu lekkiego i przetwórstwa rolno-spożywczego. Rozwija się tu przemysł elektrotechniczny i maszynowy, odzieżowy, meblarski, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz produkcja opakowań i ozdób świątecznych.
Uwaga: Kętrzyn ma aktualne Plany Zagospodarowania Przestrzennego dotyczące około 80% powierzchni miasta.
Sektory gospodarki z największym potencjałem:
- Sektor przemysłowy (drzewny, meblarski, elektryczny, elektrotechniczny, odzieżowy, spożywczy)
- Sektor usługowy
- Turystyka
Wykaz najważniejszych przedsiębiorstw działających na terenie Kętrzyna:
- Signify Poland Sp. z o.o. oddział w Kętrzynie
- Magnetic Systems Technology Sp. z o.o. Sp. K. (MST)
- MTI-Furninova Polska Sp. z o.o.
- „Majonezy” spółdzielnia pracy produkcyjno-handlowa w Kętrzynie
- Warmia spółka akcyjna – renomowany producent odzieży wierzchniej
Tereny inwestycyjne w Kętrzynie – podbierz PDF
(KL)