Zachęcić amerykańskich turystów

Krystian Herba

Krystian Herba

Polska Organizacja Turystyczna była patronem wyjątkowego wydarzenia. Krystian Herba ustanowił rekord Guinnessa w USA, wskakując na chicagowski Willis Tower. Wyczyn Krystiana Herby to wolta w promocji Polski w USA. Do tej pory nasz kraj wśród Amerykanów kojarzony był przede wszystkim z turystyką kulturową.

1 października sportowiec pokonał na rowerze 3461 schodów w ciągu 3 godzin i 7 minut. Za ten wyczyn Polak trafi do księgi rekordów Guinnessa. Zaskakujące dokonanie Herby to zabieg promocyjny, aby zwrócić uwagę Amerykanów na inne niż kulturowe atrakcje turystyczne w Polsce. Do tej pory nasz kraj wśród Amerykanów kojarzony był przede wszystkim z turystyką kulturową. Tak też w ostatnich latach położony był akcent w promocji na tym rynku. Jednak trend adventure travel zyskuje coraz więcej zwolenników. Łączenie kilku aktywności podczas wakacji jest bardzo popularne także w USA.

– Postanowiliśmy, więc pokazać, że bogata oferta kulturowa może być połączona z aktywnym wypoczynkiem – powiedział dr Wojciech Fedyk, prezes POT. Przykładem, na którym POT oparł przekaz jest szlak Green Velo, przebiegający przez pięć województw. – Produkt mamy, potrzebny był pomysł, jak na takim dużym rynku zakomunikować, że turystyka aktywna a w szczególności rowerowa ma ogromny potencjał w Polsce – mówi prezes POT.
POT wykorzystał wydarzenie niestandardowe, przyciągające uwagę mediów. Ustanowienie rekordu Guinessa przez polskiego sportowca Krystiana Herby było dużym wyzwaniem, które obserwowało wielu mieszkańców Chicago. – Obecność Krystiana tutaj daje nam szansę pokazania możliwości, jakie oferuje Polska w zakresie turystyki aktywnej w tym rowerowej. Wydarzenie przy wykorzystaniu roweru, w taki niestandardowy sposób pomaga przyciągnąć uwagę odbiorców i zainteresować ich naszymi szlakami rowerowymi – mówi Anna Cichońska, dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w USA.

Pokonanie 3461 schodów Willis Tower to kolejny, trzynasty rekord Krystiana Herby ale pierwszy w Ameryce.

– W przyszłym roku Stany Zjednoczone są naszym rynkiem priorytetowym i chcemy poszerzyć odbiór Polski o kontekst turystyki aktywnej – podsumowuje prezes Fedyk. – W Chicago liczymy na Polonię i jej udział w propagowaniu polskiej oferty i Polski, jako miejsca zaskakującego i atrakcyjnego turystycznie. Do tej pory informacje o wyczynie ukazało się między innymi na popularnym portalu „abc7 Chicago News”.

Podobnej akcji POT patronował w maju br. kiedy Herba ustanowił rekord w najszybszym wspięciu się rowerem na schody Atomium w Brukseli. Relacje z wydarzenia ukazały się wtedy między innymi w największej telewizji francuskojęzycznej RTL, jednym z trzech największych dzienników flamandzkich De Standaard i w państwowej telewizji RTBF.

Sportowiec ma na swoim koncie między innymi pokonanie na rowerze, w 2015 r., 3139 schodów wskakując na mierzący 508 metrów budynek na Tajwanie. W tym roku Herba zdobył także budynek – Sky Tower we Wrocławiu. Jest ambasadorem konsorcjum turystyki aktywnej przy POT.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

foto: polskieradio.com