Z okazji 30 lat wolności gospodarczych wniosek o ustanowienie 4 czerwca świętem państwowym

30 lat wolności

30 lat wolności

4 czerwca 1989 roku w wyniku częściowo wolnych wyborów nasze społeczeństwo zadecydowało o przyszłości kraju. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce. Zapoczątkowały zdecydowane przyspieszenie transformacji ustrojowej, w tym gospodarczej.

W historii państwa i narodu polskiego jest niewiele wydarzeń, w konsekwencji których nastąpiłyby tak istotne, wręcz epokowe zmiany. Na skutek aktu sprzed 30 lat dzisiaj około 3 milionów podmiotów prowadzi różnoraką działalność gospodarczą. Stanowi to niezaprzeczalny dowód o skali tychże zmian i odniesionym sukcesie. To właśnie środowiska gospodarcze (obok samorządu terytorialnego) miały największy udział, przez ostatnie 30 lat w kształtowaniu nowoczesnego wymiaru Polski.

Bez historycznych wydarzeń zapoczątkowanych wyborami 4 czerwca 1989 roku nie byłoby szans na uruchomienie potencjału naszych firm. Udowodniliśmy Europie i światu, iż możemy mieć własną drogę rozwojową i wnieść istotny wkład w budowę lepszej rzeczywistości. Można się różnić w ocenie tempa rozwoju i podejmowanych poszczególnych decyzji. Jednak warto jest podkreślać to wspólne osiągnięcie sprzed lat, w coraz bardziej podzielonym społeczeństwie.

Dlatego też Warszawska Izba Gospodarcza zwraca się do wszystkich środowisk samorządu gospodarczego, izb, stowarzyszeń, organizacji gospodarczych o podjęcie wspólnych działań mających na celu ustanowienie 4 czerwca świętem państwowym.

Nie oznacza to wcale, ze występujemy z koncepcją kolejnego dnia wolnego od pracy. Chodzi nam o docenienie codziennych, użytecznych działań podmiotów gospodarczych wpływających na rozwój Rzeczpospolitej. Jak twierdził Stanisław Staszic: „Pierwszym obowiązkiem człowieka jest pracować. Tylko przez pracę staje się obywatelem użytecznym”.

Zarząd Warszawskiej Izby Gospodarczej:
Karol Dobrowolski
Katarzyna Kaczmarska
Ada Kostrz-Kostecka
Marek Traczyk
Bogusław Zalewski

Komentarze do “Z okazji 30 lat wolności gospodarczych wniosek o ustanowienie 4 czerwca świętem państwowym”

  1. To bardzo ważna data ,nie tylko trzeba ją uczcić, ale także nauczyć młode pokolenie, kto tego dokonał i że był to fenomen na skalę światową warto aby młode pokolenie było dumne ze swojej OJCZYZNY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *