Przed nami pełnia lata. Z dnia na dzień jest coraz goręcej, a przewidywania klimatologów mówią o globalnym ociepleniu klimatu. Co – w takim razie – elegancki mężczyzna i elegancka kobieta powinni nosić na głowie w takie dni? Odpowiedź jest tylko jedna: panama.
Kapelusz panama wbrew pozorom nie pochodzi z Panamy, ale z Ekwadoru. Kapelusze wyplata się i formuje ręcznie z bielonych włókien łyczkowca dłoniastego, czyli specyficznego rodzaju palmy rosnącej tylko w Ekwadorze. Produkcja dobrego kapelusza jest dość pracochłonna, a na jego jakość, a więc i jego cenę wpływ ma liczba splotów na cm kwadratowy. 5×6 daje już całkiem dobrą jakość, 20×22 to już bardzo elegancki kapelusz, powyżej 40×40 to już ekskluzywny wyrób, którego cena może sięgać nawet 25000 tysięcy dolarów i więcej!
Kapelusz panama ozdobiony jest taśmą rypsową najczęściej w kolorze czarnym, co dodaje mu elegancji i pozwala zestawiać go zarówno ze strojem casualowym, lnianym garniturem, jak i bardziej formalnymi stylizacjami. Kolor taśmy można wymienić dopasowując ją do reszty ubioru. Sam kapelusz może być także barwiony, chociaż dotyczy to najczęściej kapeluszy dla kobiet.
Swoją popularność panama uzyskała w trakcie budowy (1904-1914) Kanału Panamskiego, przez który większość Europejczyków podróżowała na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W 1906 budowę odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, nosząc na głowie kapelusz panama. W tym samym roku król Zjednoczonego Królestwa Edward VII otworzył wyścigi konne w Sussex w lnianym garniturze i kapeluszu panama. Od tego czasu gentlemani po obu stronach Atlantyku, kiedy tylko słońce zaczyna mocniej operować, sięgają po panamy – są lekkie, przewiewne i doskonale chronią przed słońcem, odbijając większość promieni słonecznych.
Panama może mieć różne kształty, ale najczęściej występuje w najbardziej uniwersalnej formie Fedory. Możemy jednakże spotkać kapelusze panama opitmo z widocznym szwem wzdłuż główki, homburg z wywiniętym rondem, gambler ze spłaszczoną główką oraz derby przypominające melonik. Oryginalne panamy z Ekwadoru są trudne do dostania w Polsce oraz stosunkowo drogie. Łatwiej dostępnym i ekonomicznym zamiennikiem mogą być kapelusze wykonane z innych włókien naturalnych a nawet z papieru. Nawet w takim kapeluszu człowiek wygląda o wiele lepiej niż gołą głową.
Paweł Grotowski
Autor jest byłym pracownikiem KPRM i MSZ, prowadzącym obecnie szkolenia i konsultacje z Etykiety Biznesie i Protokołu Dyplomatycznego dla instytucji publicznych oraz biznesu. Osoby i firmy zainteresowane poznaniem zasad protokołu dyplomatycznego i etykiety w biznesie zapraszamy do kontaktu. www.universaltraining.pl