Wzrost gospodarczy słabnie? Sprzedaż detaliczna i budownictwo spowalnia

Wózki przed supermarketem
Wózki przed supermarketem
Fot. Unsplash

Płyną negatywne sygnały z gospodarki. Konsumenci w obliczu rosnącej inflacji oszczędzają – wynika z najnowszych danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła we wrześniu wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku o 5,1 proc. oraz niższa o 2,4 proc. w porównaniu z sierpniem 2021 r.- podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To niemiła niespodzianka po sierpniu – ekonomiści spodziewali się przyspieszenia we wrześniu do 5,5 proc.

Spośród odczytów sprzedaży detalicznej nie zawiodły tylko ceny bieżące: w tym ujęciu sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu rok do roku o 11,1 proc. w porównaniu z oczekiwaniami ekonomistów sięgającymi 10,4 proc. Zdaniem ekonomistów, nie są to jednak dobre informacje dla gospodarki, świadczą bowiem o rosnącej presji inflacyjnej.

Budowlanka w dół

Także produkcja budowlana zaskoczyła we wrześniu negatywnie. GUS podał, że produkcja budowlano-montażowej wzrosła we wrześniu ledwie 4,3 proc. rok do roku i spadła o 2 proc. w porównaniu z sierpniem tego roku.

Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie o 8,2 proc., czyli w rzeczywistości był on niemal o połowę niższy od prognozowanego.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *