Wystawa „Solne wnętrza”

Dominika Sokół „Komora Maria Teresa”, 100x70 cm, akryl na płótnie

Intrygującą kopalnię soli widzianą oczami studentów i pedagogów z Pracowni Malarstwa i Rysunku Katedry Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie można zobaczyć na wystawie „Solne wnętrza” już od 10 maja 2017 r. w Muzeum w kopalni soli. Nie są oni pierwszymi artystami, których urzekła kopalnia. Od wieków szukali w niej inspiracji poeci, literaci, malarze i rzeźbiarze, filmowcy oraz fotograficy.

Dominika Sokół „Komora Maria Teresa”, 100x70 cm, akryl na płótnie
Dominika Sokół „Komora Maria Teresa”, 100×70 cm, akryl na płótnie

Wyjątkowość kopalni ciekawie ujął Prof. ASP Jacek Jędo „Stanowi swoisty fenomen miejsca, wykreowanego przez niezwykłe piękno komór solnych, struktur ich ścian, tworzących specyficzny urok i klimat tych wnętrz. To zdumiewający przykład symbiozy rozległego w czasie procesu działań natury i człowieka-górnika i jednocześnie artysty.”

Wystawa „Solne wnętrza” kończy projekt wspólnie realizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Rozpoczął go plener z warsztatami, podczas których zjawiska kontrastu ciemności i światła oraz właściwości przestrzenne podziemi były rozpatrywane jako punkt wyjścia do przemyśleń nad estetyką unikatowych wnętrz wydrążonych w soli. Pani dr Katarzyna Stryszowska-Winiarz, komisarz wystawy z ramienia ASP, dzieli się wrażeniami we wstępie do katalogu „Odnoszę wrażenie, że ciemność w podziemnych wnętrzach jest nieprzenikniona i brak w niej jakichkolwiek punktów odniesienia. Z początku widzę bardzo niewiele, potem wzrok przyzwyczaja się do ciemności. Ciemność staje się przyczyną odbić i refleksów światła sztucznego. Zmącone światło i rozjaśniona ciemność zawierają się w sobie. Ciemność sprzyja kontemplacji, nadaje blask światłu. Tajemnicza niezwykłość kryje się w smudze, przejściu między światłem a mrokiem. Spostrzeżenia te, identyfikują miejsce i czynią je wyjątkowo ciekawe w odbiorze.

Doznania światła i mroku, zjawiska mieszania ciemności i światła stały się inspiracją do użycia różnych środków wyrazu i technik artystycznych. Poszukiwanie form w ciemnościach i łączenie ich w kompozycyjną całość nie było łatwym zadaniem.”

Najlepsze prace uczestników, stanowiące nową, artystyczną interpretację kopalni, prezentuje wystawa „Solne wnętrza”. Z jednej strony pokazuje ona kompozycje, które realistycznie przedstawiają charakterystyczne dla kopalni wnętrza i detale. A z drugiej i miłośnicy abstrakcji zostaną usatysfakcjonowani, ponieważ powstały także odrealnione wizje zrodzone z obserwacji zjawisk właściwych dla budowy geologicznej kopalni, np. sfałdowań warstw solnych, kształtów soli, itd. Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami ponad 50 prezentowanych na wystawie dzieł studentów i pedagogów ASP w różny sposób odnoszących się do podziemnej scenerii.

Wystawę można zwiedzać od 10 maja do 1 października 2017 r. w Muzeum w kopalni soli w Wieliczce ramach biletu do zwiedzania kopalni. Następnie od listopada będzie ona pokazywana w Galerii Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Honorowy patronat objął Jego Magnificencja prof. dr hab. Stanisław Tabisz Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Stowarzyszenie Mediów Polskich, TTG.