Województwo Wielkopolskie – bez barier

Szanowni Państwo, Drodzy Wózkowicze, W-skersi! Oddajemy w Wasze ręce przewodnik turystyczny  pt. „WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE – bez barier 60 tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych”  ze szczególnym  przeznaczeniem  dla wózkowiczów. Poprzez tę publikację chcemy pokazać miejsca i trasy oraz walory turystyczne regionu Wielkopolski. Przewodnik ma inspirować i  zachęcać do aktywnego wypoczynku oraz udziału w życiu społecznym i na turystycznym szlaku. Weryfikacja miejsc i ich dostępność zajęła nam prawie 3 miesiące. Liczne wyprawy w teren były  konieczne, aby sprawdzić i potwierdzić przydatność danej trasy dla tej grupy turystów.

 

Opisane trasy mają długość od 1 do 27 km i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze oraz na wózku inwalidzkim. Podawana długość tras obejmuje pętlę lub odległość tam i z powrotem. W opracowaniu tym odeszliśmy o wariantu zależnego od  przystanków komunikacji masowej (chociaż część tras takie możliwości  stwarza), a ze względu  na  duży postęp w komunikacji  samochodowej, stawiamy na transport indywidualny i grupowy (samochody, autokary nisko pokładowe, busy dla wózkowiczów oraz transport koleją). W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej  jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dysfunkcji, staraliśmy  się w tej publikacji opracować trasy ze  szczególnym nastawieniem na osoby na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Trasy zamieszczone  zostały zweryfikowane  w terenie i można powiedzieć, że jeśli wózkowicz sobie poradzi, to osoby z innymi dysfunkcjami także.

 

Wybierając trasy, myśleliśmy również o seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni. Chcemy, aby ta publikacja pozwoliła im korzystać z dobrodziejstw turystycznych Wielkopolski. Powinna być inspiracją do aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu dla tych wszystkich, którym zdrowie nie pozwala na duży wysiłek i wyczyn w ekstremalnych warunkach, a którzy chcą nadal korzystać z uroków natury.

 

Układ treści przewodnika oparty jest o powiaty – każdy  reprezentowany jest przez min. jedną trasę. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach nasz przewodnik będzie wzbogacany o kolejne  szlaki i trasy.

 

Zapraszamy do Wielkopolski – regionu bez barier!

 

Pobierz przewodnik w wersji PDF (160 MB)

 

Autorzy: Stanisław Francuz, Marcin Francuz, Wiktor Francuz

 Silk Road Poland