Wizyta Mahmuda Abbasa w Polsce

Mahmud Abbas i Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Mahmud Abbas i Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Mahmud Abbas i Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

6 sierpnia 2016 r. palestyński przywódca, Mahmud Abbas został przyjęty przez prezydenta RP. Andrzej Duda powitał gościa na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Andrzej Duda mówił o polskiej misji dyplomatycznej w Ramallah, która funkcjonuje od 2005 roku oraz o działaniach na rzecz procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie: – W lipcu pan minister Waszczykowski uczestniczył w „rozmowach paryskich”, dotyczących rozwiązania wszystkich kwestii konfliktowych pomiędzy Palestyną a Izraelem. Wierzymy w to i będziemy jako Polska cały czas zabiegali, aby ten konflikt się rozwiązał. Aby doszło do uspokojenia sytuacji, aby w przyszłości dwa państwa mogły istnieć, koegzystując ze sobą, a przede wszystkim zapewniając bezpieczeństwo swoim obywatelom.

Na styczeń 2017 r. jest planowana wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu i Palestynie.

Andrzej Duda: – Polska nadal będzie udzielała Palestynie, tak jak to się dzieje od lat, pomocy rozwojowej. Zapewniłem o tym, że Palestyna może liczyć na Polskę.

Obecnie centrum administracyjnym Autonomii Palestyńskiej jest miasto Ramallah, gdzie mieści się między innymi rezydencja Mahmuda Abbasa. Podczas konferencji prasowej palestyński przywódca określił cel polityczny, do którego zmierza. Jest nim ustanowienie we wschodniej części Jerozolimy stolicy Państwa Palestyńskiego.

Warszawa, 6 września 2016 r. - Mahmud Abbas i Andrzej Duda.
Warszawa, 6 września 2016 r. – Mahmud Abbas i Andrzej Duda.

Mahmud Abbas: – Zapewniłem prezydenta, że będziemy zmierzali do wznowienia rozmów pokojowych, przestrzegania prawa międzynarodowego oraz ustanowienia dwóch niezależnych państw, ze stolicą we Wschodniej i Zachodniej Jerozolimie. Palestyny i Izraela, żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie.

Jednocześnie palestyński przywódca poinformował, że jego rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, planowane na 9 września 2016 r. w Moskwie, nie odbędą się.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, Mahmud Abbas złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

***

Do 1982 r. w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej istniało przedstawicielstwo Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która w owym czasie była przez wiele państw członkowskich ONZ uznawana za organizację terrorystyczną. W lipcu 1982 r. władze PRL nadały przedstawicielstwu status misji dyplomatycznej. Szef misji uzyskał przywilej akredytacji u głowy państwa. Funkcję głowy państwa pełnił do 1985 r. przewodniczący Rady Państwa, Henryk Jabłoński. Od 6 listopada 1985 r. do 22 grudnia 1990 r. funkcję głowy państwa pełnił Wojciech Jaruzelski. Najpierw, jako przewodniczący Rady Państwa, później, jako prezydent. W 1989 r. podczas wizyty palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata w Warszawie, strona palestyńska po raz pierwszy użyła określenia „Ambasada Palestyny”. Ówczesne władze polskie nie wyraziły sprzeciwu.

Mahmud Abbas składa wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Mahmud Abbas składa wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Polska misja dyplomatyczna w Ramallah istnieje od stycznia 2005 r. Status misji został oficjalnie określony jako „Biuro Przedstawiciela RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej”.

Polska nigdy nie uznała państwowości Palestyny. W roku 1988 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich uznał oficjalnie niepodległą Palestynę. W niektórych publikacjach mowa jest o uznaniu Palestyny w 1988 roku, także przez Polskę. Jest to ogromne nadużycie. 15 listopada 1988 r. Palestyńska Rada Narodowa, mająca siedzibę w Algierze, proklamowała istnienie Państwa Palestyńskiego. Dokument został przekazany między innymi rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, który przyjął jego treść do wiadomości.

Palestyńska Rada Narodowa nie posiadała wówczas żadnej kontroli, ani struktur administracyjnych na obszarze, na którym proklamowała istnienie państwa.

tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski