Święto Lnu w Żyrardowie – 10.10.15

Już w sobotę 10 października br. w godz. 11:00-19:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się Święto Lnu, impreza organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Wydarzenie przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego we współpracy z licznymi partnerami będzie doskonałą okazją do upamiętnienia ponad 180-letniej tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego.

 

Święto Lnu jest imprezą nawiązującą w 100% do korzeni Żyrardowa. Poprzez zaprezentowanie licznych atrakcji pod znakiem lnu zwiększy się uwaga społeczeństwa na rewitalizację Miasta oraz na najważniejsze jego dziedzictwo kulturowe – dziedzictwo poprzemysłowe Zakładów Lniarskich, których budowana rozpoczęła się już w 1829 r. Będzie to doskonała okazja do poznania lokalnych tradycji, obejrzenia wystaw muzealnych, wzięcia czynnego udziału w licznych warsztatach, grach i zabawach oraz zapoznania się z wyrobami z lnu.

Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego nawiązała współpracę oraz zaangażowała w Święto Lnu lokalne instytucje i organizacje, dzięki którym oferta pierwszej edycji wydarzenia jest na tyle bogata, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Wstęp na Święto Lnu oraz udział we wszystkich atrakcjach będzie bezpłatny dla odwiedzających.

Podczas wydarzenia odbędzie się kiermasz produktów lnianych. W pofabrycznych halach muzealnych swoją ofertę na zabytkowych „wózkach fabrycznych” zaprezentują wystawcy z całej Polski, m.in. producenci odzieży lnianej, lnianych dekoracji do domu, olejów, a także rękodzielnicy, twórcy biżuterii z lnu, toreb, woreczków oraz pluszaków dla dzieci. Oczywiście odwiedzający będą mogli również liczyć na skosztowanie potraw w kilku stoiskach gastronomicznych.

„W końcu Żyrardów doczekał się najważniejszego święta w cyklu imprez kulturalnych, które poświęcone jest w 100% historii Miasta. Mam nadzieję, że wydarzenie spotka się z uznaniem i aprobatą wśród mieszkańców oraz innych odwiedzających i że w przyszłych latach nie będzie ograniczało się tylko do murów Muzeum Lniarstwa. Zależy mi na zaangażowaniu wszystkich organizacji pozarządowych z Żyrardowa, szkół oraz jednostek miejskich, a także na tym, żeby Miasto miało swoje najważniejsze Święto.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Istotnym punktem obchodów Święta Lnu będzie możliwość zaangażowania się mieszkańców w warsztaty plastyczno-rękodzielnicze poświęcone tradycji lniarskiej. Zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli, będą mogli wziąć udział w tworzeniu obrusu lnianego i dekorowania lnianych serduszek (warsztaty „Wyszywamy razem” i „Love-len” prowadzone przez Projekt Miasto), tworzenia obrazów na lnie (warsztaty „Len jak malowany” prowadzone przez Osiedlowy Dom Kultury ŻSM), szycia mieszków i sakiewek oraz kukiełek barbarzyńców („Pradziejowe warsztaty szycia mieszków i sakiewek” oraz „Kukiełkowi barbarzyńcy” prowadzone przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie) czy prezentacji szycia na maszynie, druku na tkaninie metodą sitodrukową i tworzenia róży lnianej. Ponadto w godzinach popołudniowych odbędą się warsztaty naturalnego barwienia lnu i jedwabiu, które zostaną poprowadzone przez dr hab. Katarzynę Schmidt-Przewoźną, profesor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. W przypadku dogodnych warunków atmosferycznych podczas wydarzenia zostaną poprowadzone również warsztaty malowania murali „Tkane ściany”.

Święto Lnu to także gry i zabawy związane z tematyką Zakładów Lniarskich. W trakcie imprezy będzie można wziąć udział w wielkoformatowej grze planszowej „Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej w Żyrardowie”, na którą LOT otrzymał dofinansowanie z programu FIO – Mazowsze Lokalnie. Gracze, którzy wcielą się w rolę pięciu najważniejszych postaci historycznych, będą mieli za zadanie przejść trasę przygotowaną na kilkudziesięciometrowej planszy do gry, poruszając się po niej jako pionki. Na poszczególnych polach-zagadkach gracze będą musieli odpowiedzieć poprawnie na pytania związane z tradycją i najważniejszymi obiektami kulturowymi Miasta oraz wykonać pewne zadania. Na uczestników czekają nagrody.

Kolejną atrakcją, tym razem dla osób lubiących sportową rywalizację, jest tzw. „Bieg po przędzę”, który odbędzie się na terenie Muzeum Lniarstwa. Organizatorzy przygotowali dwie konkurencje (dystans ok. 100 metrów): bieg rodzinny, do którego zapraszamy rodzica z dzieckiem do lat 10 oraz bieg indywidualny w trzech kategoriach: do lat 8, 9-15 oraz open (powyżej 16 roku życia). Na najlepszych w każdej kategorii czekają medale i dyplomy, a dla zwycięzców pamiątkowe statuetki. Chętnych do zabawy zapraszamy do zapisów drogą mailową (biuro@lotmz.org) oraz osobiście w punkcie informacyjnym Święta Lnu (na hali Muzeum), w terminie do 10 października 2015 r. do godz. 12:30. Bieg organizowany jest przy wsparciu Stowarzyszenia Żyrardowskich Amatorów Fizycznej Aktywności.

Program Święta Lnu przedstawia się następująco:

11:00 otwarcie przestrzeni muzealnej dla odwiedzających

12:00 oficjalne otwarcie Święta Lnu w Żyrardowie /scena główna

11:00-15:00 strefa warsztatów plastyczno-rękodzielniczych /hala szwalni

– „Wyszywamy razem” oraz „Love-len” /Projekt Miasto

– „Len jak malowany” /Osiedlowy Dom Kultury ŻSM

– „Mural tkane ściany” /Fabryka Feniksa

– prezentacja szycia na maszynie, sitodruku i tworzenia róży lnianej /Muzeum Lniarstwa

11:00-16:00 strefa warsztatów rękodzielniczo-historycznych /stanowisko: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

– „Pradziejowe warsztaty szycia mieszków i sakiewek” (11:00-13:00)

– „Kukiełkowi barbarzyńcy” (14:00-16:00)

13:00 „Bieg po przędzę” /zapisy w punkcie INFO do godz. 12:30

14:00 podsumowanie „Biegu po przędzę” oraz konkursu plastycznego „Dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa widziane oczami mieszkańca” /scena główna

15:00 „Poprzez zaułki żyrardowskiej fabryki”” – spacer z przewodnikiem po XIX-osadzie fabrycznej w Żyrardowie /start: punkt INFO

16:00-18:00 warsztaty naturalnego barwienia lnu i jedwabiu /stanowisko Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

17:00 prezentacja muralu „Tkane ściany” /brama Muzeum Lniarstwa

18:00 prezentacja „Barbarzynka w świecie lnu – o modzie sprzed 2000 lat”/scena główna

19:00 FINAŁ ŚWIĘTA LNU – pokaz mody lnianej na najdłuższej w Polsce drukarce sitodrukowej /„Z lnianej szafy” projektantka: Beata Sodoś

Ponadto o każdej pełnej godzinie odwiedzający imprezę będą mogli zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Lniarstwa oraz obejrzeć projekcję filmu „Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa” lub projekcje bajek dla dzieci o tematyce lnianej. W halach muzealnych zostaną przygotowane audio oraz wideo wspomnienia pracowników Zakładów Lniarskich, a także wystawa fotograficzna „Zakłady Lniarskie wczoraj i dziś”, wystawa szablonów sitodrukowych oraz wystawa produktów z lnu. Miłośnicy klimatów postindustrialnych będą mieli możliwość udać się z przewodnikiem na tematyczny spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej pt. „Poprzez zaułki żyrardowskiej fabryki” , który zostanie poprowadzony przez Stowarzyszenie Projekt Miasto.

Zwieńczeniem pierwszej edycji Święta Lnu będzie pokaz mody lnianej na najdłuższej w Polsce drukarce sitodrukowej, który rozpocznie się o godz. 19:00. Kolekcja „Z lnianej szafy” została przygotowana przez rodowitą Żyrardowiankę, Beatę Sodoś, z tkanin lnianych dostępnych w Muzeum Lniarstwa.

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Patronat objęli również Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Natomiast Partnerami Święta Lnu są: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Centrum Kultury w Żyrardowie, Osiedlowy Dom Kultury ŻSM, Projekt Miasto, Fabryka Feniksa, grupa nieformalna FOTOPLASTIKON, Stowarzyszenie Żyrardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności oraz Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie.