Wirtualny Gość przy Twoim wigilijnym stole

Wszyscy tęsknimy za Wigilią Bożego Narodzenia.

 

Radość, pokój, szczęście malują się w oczach dzieci, które czasami dziwią się, że
jest dodatkowe nakrycie przy świątecznym stole. Wtedy najczęściej dziadek
lub tata z rozrzewnieniem tłumaczy, co oznacza przepiękna staropolska
tradycja pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole, przeznaczonego
dla zbłąkanego przybysza, który w tę świętą noc jest sam, bez domu i
bez rodziny.

Ponoć w zeszłoroczną noc Bożego Narodzenia, do jednego z polskich domów zapukał w czasie wigilijnej kolacji uchodźca. Pan domu, otwierając drzwi ujrzał przemarzniętego mężczyznę o obcym wyglądzie. „- Choć pochodzę z Arabii, tak jak i moi przodkowie, jestem chrześcijaninem.” – wydukał nieznajomy. „- Nie mam dzisiaj ani rodziny ani domu, a słyszałem, że wy Polacy macie taką piękną tradycję wolnego miejsca przy wigilijnym stole, dla takiego nieszczęśnika jak ja. Czy przyjmiecie mnie dzisiaj u siebie?” W odpowiedzi od pana domu usłyszał: „- Tak ma pan rację. To piękna polska tradycja z której jesteśmy dumni, ale jest jeden poważny problem. To miejsce musi być zawsze puste.” Po tych słowach drzwi przed nosem uchodźcy zamknęły się.
Fundacja Fenicja imieniem św. Charbela, daje ci szanse – możesz postąpić inaczej.  Zaproś chrześcijańskiego uchodźcę, jako wirtualnego gościa przy Twoim wigilijnym stole, wpłacając 50 PLN na konto Fundacji Fenicja imieniem św. Charbela, z dopiskiem „Wirtualny Gość”. W ten sposób sprawisz, że piękna tradycja pustego miejsca, stanie się ciałem, a Ty poczujesz, że Chrystus narodził się w Twoim domu.
Fundacja Fenicja imieniem św. Charbela realizuje projekt „Wirtualny gość przy Twoim wigilijnym stole” we współpracy z Caritas Liban, z którym podpisała odpowiednią umowę. Im więcej wpłat, tym więcej wirtualnych gości przy wigilijnych stołach. To więcej szczęśliwych dzieci w tę świętą noc.
Nie jesteś w stanie uszczęśliwić wszystkich chrześcijańskich rodzin uchodźców podczas świąt Bożego Narodzenia, ale jedną lub kilka – na pewno tak. Uwierz – możesz to zrobić! Zaproś ich!

FUNDACJA FENICJA IM. ŚWIĘTEGO CHARBELA
Numer konta; 62 1020 1156 0000 7402 0134 0702

Fundacja Fenicja imieniem Świętego Charbela, posiada dogłębną znajomość aktualnej sytuacji w regionie i szerokie kontakty z instytucjami świeckimi i kościelnymi. Dysponuje lokalnym wolontariatem. Dzięki temu jest w stanie koordynować polską pomoc uchodźcom na terenie całego Libanu i południowo-zachodniej Syrii.

Kazimierz Jan Gajowy

 


Silk Road Poland