Wirtualny Gość przy Twoim wigilijnym stole

Wszyscy tęsknimy za Wigilią Bożego Narodzenia. Radość, pokój, szczęście malują się w oczach dzieci, które czasami dziwią się, że jest dodatkowe nakrycie przy świątecznym stole. Wtedy najczęściej dziadek lub tata, z rozrzewnieniem tłumaczy co oznacza przepiękna staropolska tradycja pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole, przeznaczonego dla zbłąkanego przybysza, który w tę świętą noc jest sam, bez domu i bez rodziny.

 

Ponoć, w zeszłoroczną noc Bożego Narodzenia, do jednego z polskich domów, zapukał w czasie wigilijnej kolacji uchodźca. Pan domu, otwierając drzwi ujrzał przemarzniętego mężczyznę o obcym wyglądzie. „- Choć pochodzę z Arabii, tak jak i moi przodkowie, jestem chrześcijaninem.” – wydukał nieznajomy. „- Nie mam dzisiaj ani rodziny ani domu, a słyszałem, że wy Polacy macie taką piękną tradycję wolnego miejsca przy wigilijnym stole, dla takiego jak ja nieszczęśnika. Czy przyjmiecie mnie dzisiaj u siebie?” W odpowiedzi od pana domu usłyszał: „- Tak ma pan rację. To piękna polska tradycja z której jesteśmy dumni, ale jest jeden poważny problem. To miejsce musi być zawsze puste.” Po tych słowach drzwi przed nosem uchodźcy zamknęły się.

 

Fundacja Fenicja imieniem św. Charbela, daje ci szanse – możesz postąpić inaczej.

 

Zaproś chrześcijańskiego uchodźcę, jako wirtualnego gościa przy Twoim wigilijnym stole, wpłacając 50 PLN na konto Fundacji Fenicja imieniem św. Charbela, z dopiskiem „Wirtualny Gość”. W ten sposób sprawisz, że piękna tradycja pustego miejsca, stanie się ciałem, a ty poczujesz, że Chrystus narodził się w Twoim domu.

 

Fundacja Fenicja imieniem św. Charbela realizuje projekt „Wirtualny gość przy Twoim wigilijnym stole” we współpracy z Caritas Liban, z którym podpisała odpowiednią umowę. Im więcej wpłat, tym więcej wirtualnych gości przy wigilijnych stołach. To więcej szczęśliwych dzieci w tę świętą noc.

 

Nie jesteś w stanie uszczęśliwić wszystkich chrześcijańskich rodzin uchodźców podczas świąt Bożego Narodzenia, ale jedną lub kilka na pewno tak. Uwierz – możesz to zrobić! Zaproś ich!

 

 

FUNDACJA FENICJA IM. ŚWIETEGO CHARBELA

Numer konta; 62 1020 1156 0000 7402 0134 0702

 

Fundacja Fenicja imieniem Świętego Charbela, posiada dogłębną znajomość aktualnej sytuacji w regionie i szerokie kontakty z instytucjami świeckimi i kościelnymi. Dysponuje lokalnym wolontariatem. Dzięki temu jest w stanie koordynować polską pomoc uchodźcom na terenie całego Libanu i południowozachodniej Syrii.

 

Kazimierz Jan Gajowy

 

Kazimierz Jan Gajowy (Prezes Fundacji): W latach 1987-1993 pracował, jako wychowawca w Libanie, w miejscowości El-Houssoun. Przeszedł specjalistyczne przygotowanie do pracy z uchodźcami. Centrum którym kierował, przez te lata gościło 20 chrześcijańskich rodzin, W 1989 roku z powodu tak zwanej „wojny wyzwoleńczej”, liczba uchodźców, w tym centrum, wzrosła do 680 osób. Ukończył Pontificium Institutum Arabicorum et Islamologiae w Rzymie uzyskując dyplom „Licentia studiorum Arabicorum et Islamicorum”. Podczas konfliktu pomiędzy Hezbollahem a Izraelem, brał czynny udział w przygotowaniu i realizacji ewakuacji naszych obywateli z zagrożonych terenów do  Polski. Arabista i pedagog pracujący na terenie Bliskiego Wschodu na rzecz Pokoju i Solidarności miedzy ludźmi, rożnych kultur i religii. Wydał książkę pod tytułem „Życie obok wojny” o perypetiach związanych z wojną w 2006 roku, pomiędzy Hezbollahem a Izraelem. Odznaczony 23 maja 2008 w Libanie, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.