Wielkie Święto Polskiego Kina w Moskwie

wisla

Od 19 do 26 maja 2016 r. odbywać  się będzie w Moskwie, już po raz dziewiąty, Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. W ciągu 8 dni trwania Festiwalu moskiewska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najlepsze polskie produkcje ostatnich dwóch lat. Filmy prezentowane będą na ekranach kin: „Pięć Gwiazd na Pawieleckiej” oraz „Iluzjon”, w którym oprócz projekcji filmowych odbędzie się również uroczyste otwarcie Festiwalu.

Naszym celem jest zaprezentowanie rosyjskiej publiczności kompleksowego przeglądu trendów i tradycji polskiego kina. Jak co roku prym wiedzie Sekcja Konkursowa, a w niej 12 najlepszych filmów autorskich. Nominowane w Konkursie tytuły, wśród których znalazł się m.in.: Demon, reż. Marcin Wrona czy Moje córki krowy wyreżyserowane przez Kingę Dębską, walczyć będą o statuetkę „Słonia” – prestiżową nagrodę Izby Znawców i Krytyków Filmowych w Rosji oraz Nagrodę Publiczności. W ramach Panoramy Nowego Kina zaprezentujemy kilka najgłośniejszych tytułów z ostatnich lat, np.: Planetę Singli, reż. Mitja Okorn, czy Warsaw by Night – Natalii Korynckiej-Gruz.

Organizatorzy nie zapomnieli również o przeszłości i najzdolniejszych twórcach polskiej branży filmowej. Co roku „Wisła” przypomina najlepsze ekranizacje filmowe znanych mistrzów. W tegorocznym programie na pewno nie zabraknie najwybitniejszych dzieł Krzysztofa Kieślowskiego, z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera. Nasz Festiwal nie obył by się również bez młodego pokolenia filmowców, czyli studenckich prób przekazu rzeczywistości. Na 9. „Wiśle” pokażemy najlepsze etiudy szkolne ze Studia Munka, Warszawskiej Szkoły Filmowej, dyplomy Festiwalu „Łodzią po Wiśle” oraz filmy z Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. W kinie „Pięć Gwiazd na Pawieleckiej” pojawią się również najlepsze telewizyjne nagrania młodych dramaturgów: Agnieszki Smoczyńskiej, Adama Sajnuka czy Krzysztofa Czeczota, w sekcji „Teatr na ekranie”, które okazały się wielkim hitem zeszłorocznej edycji.

9. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” zaprasza wszystkich kinomanów i  miłośników polskiej kultury  na niesamowitą filmową ucztę!

Wszystkim projekcjom festiwalowym towarzyszyć będą rosyjskie napisy. Wstęp na seanse filmowe jest bezpłatny.


Silk Road Poland