Warszawskim Transportem Publicznym na Noc Muzeów

Tramwaj
Tramwaj
Fot. ZTM

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wraca Noc Muzeów. W nowej formule, z zachowaniem reżimu sanitarnego, święto kultury będzie obchodzone 15 maja. Do wszystkich miejsc najlepiej dojechać Warszawskim Transportem Publicznym.

W tegorocznej odsłonie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych. Z powodu epidemii zaplanowane zostały także dodatkowe działania w nowej formule: wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu G. Narutowicza. Jak zawsze podczas Nocy Muzeów najwygodniej będzie poruszać się pojazdami WTP.

Tramwaje

Podczas tej wyjątkowej nocy, składy linii 2, 4, 9, 17, 24 i 26 będą woziły pasażerów do ok. godz. 2.30. Od godz. 19.00 do 1.00 na przystanki podjadą co ok. 10 minut, a po godz. 1.00 – co ok. 15 minut. Do godziny 23.00, będą kursowały wagony linii turystycznej 36.
Od godz. 23.00 tramwaje linii 4, 9 i 17 pojadą krótszymi trasami:
4: Wyścigi – Annopol,
9: P+R Al. Krakowska – Wiatraczna,
17: Metro Marymont – Służewiec, a w części kursów Metro Marymont – Woronicza.
Zmienią się rozkłady jazdy tramwajów linii: 1 i 10.

Autobusy

Również autobusy później wrócą do zajezdni. Wozy obsługujące linie 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 będą kursowały do ok. godz. 2.30. Pasażerów zabiorą z taką samą częstotliwością jak tramwaje: w godz. 19.00 – 1.00 co ok. 10 minut, a po godz. 1.00 co ok. 15 minut. Na trasy linii nocnych N13, N24, N25 i N32 wyjedzie więcej autobusów a na wielu liniach nocnych będą wyjątkowo jeździły autobusy przegubowe.
Pasażerowie pojadą autobusami specjalnej, bezpłatnej, linii muzealnej M. W godzinach 18.30 – 2.00 będą woziły pasażerów na trasie:
PL. WILSONA – Z. Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Wybrzeże Gdańskie – R. Sanguszki – Konwiktorska (powrót: Konwiktorska – Zakroczymska – Wenedów – Wybrzeże Gdyńskie) – Bonifraterska – Miodowa – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE (powrót: Belwederska – J. Gagarina – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna – Al. Ujazdowskie)

Metro i parkingi P+R

W najbliższy weekend, ponownie na tory wyjadą nocne pociągi metra. Pasażerów będą woziły z piątków na soboty oraz z sobót na niedziele, od północy do ok. godz. 3.00 rano. Ponadto w Noc Muzeów, w godzinach 23.30 – 1.00 pociągi obu linii metra zatrzymają się przy peronach częściej – co 10 minut.
Zmieni się również funkcjonowanie parkingów P+R. W noc z 15 na 16 maja parkingi będą czynne całą noc, nie będzie standardowej przerwy w godzinach 2.30 – 4.30 (z wyłączeniem P+R Warszawa Stadion), tak więc zwiedzający nie będą musieli spieszyć się po swoje pojazdy.

W pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego od 15 maja będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc – siedzących i stojących – w pojeździe. Połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna. Nadal trzeba będzie zakrywać maseczką usta i nos. Dla wspólnego bezpieczeństwa zachowujmy odpowiedni dystans od innych podróżnych


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *