Warszawa uskrzydla

Prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Adriana Porowska i prowadzący Galę Jarosław Kret

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, w którym dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.

Warszawa to nie tylko największe miasto w Polsce, z wieżowcami, zabytkami, osiedlami czy mostami. Bardzo ważną tkanką miasta są także tereny zielone – od przydomowych ogrodów, przez miejskie parki, ogródki działkowe, po miejskie lasy i dolinę Wisły. Choć niektóre gatunki ptaków przystosowały się do życia w ścisłym centrum, gdzie zieleni brakuje, to są gatunki, które bez roślin żyć nie mogą. Drzewa zapewniają nie tylko pożywienie i schronienie, lecz dostarczają także miejsc na założenie gniazda i wychowanie potomstwa. Nie wszystkie ptaki budują jednak gniazda otwarte, ukryte w gęstwinie drobnych gałązek. Istnieje liczna grupa drobnych ptaków śpiewających, które potrzebują gotowych dziupli, a tych często brakuje. W silnie przekształconym środowisku to my, ludzie odpowiadamy za taki stan rzeczy.

Dlatego też Warszawska Izba Gospodarcza, przy wsparciu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zainicjowała akcję pod hasłem Warszawa Uskrzydla, której celem jest pomoc naszym skrzydlatym sąsiadom. Będziemy edukować, będziemy zaciekawiać, ale przede wszystkim będziemy budować budki lęgowe. Wzorem dla nas w realizacji tego projektu jest krakowska Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka, która od 2013 roku skutecznie pomaga ptakom Krakowa.

Materiał na budki będzie pochodzić z recyklingu, natomiast produkcją zajmą się podopieczni Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, gdzie osoby bezdomne będą budować domy ptakom.

Finansowanie i dystrybucja gotowych budek będzie możliwe dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego.

Dystrybucję planujemy przeprowadzać podczas wiosennych eventów w centrum Warszawy, począwszy od 20 marca 2020 r. , czyli od Międzynarodowego Dnia Wróbla. Budki będą rozdawane warszawiakom nieodpłatnie.

Nasza akcja ma na celu pozytywną integrację warszawiaków wokół ekologii, wzajemnej pomocy i dzielenia się dobrem. Niech Warszawa stanie się miastem nie tylko szczęśliwych ludzi, ale także SZCZĘŚLIWYCH PTAKÓW. Projekt wpisuje się także w hasło Zakochaj się w Warszawie.

red

Komentarze do “Warszawa uskrzydla”

  1. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Okres lęgowy w przepisach nie jest w żaden sposób ujęty, bo terminy zależą od biologii poszczególnych gatunków. Niektóre rozpoczynają lęgi nawet w lutym (puszczyki np.) W podanym w Rozporządzeniu Min. Środowiska termin 16.10 do końca lutego można tylko bez zezwoleń usunąć puste gniazdo (nie siedlisko czy schronienie, tylko gałązki, siano lub inny materiał gniazdowy) ze względów bezpieczeństwa lub sanitarnych. Zwierzęta i ich gniazda/siedliska/schronienia są prawnie chronione cały rok https://www.gdos.gov.pl/kiedy-przypada-okres-legowy-ptakow-2

    1. *usunąć z terenów zieleni i obiektów budowlanych. Więcej szczegółów i definicja terenów zieleni znajduje się tutaj https://www.gdos.gov.pl/wycinka-drzew-lub-krzewow-a-ochrona-gatunkowa Jest to sprawa ważna dlatego, że wskutek właśnie tej błędnej interpretacji przepisów podczas wycinek i remontów dochodzi do niszczenia wielu siedlisk bez kompensacji przyrodniczej, a i nierzadko śmierci zwierząt. Proszę to poprawić w Państwa wpisie. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *