Warszawa pnie się w górę

Warszawa

Warszawa

Warszawa rośnie w zawrotnym tempie, ale jak ma być inaczej. Życie też toczy się tu szybciej, niż kilka kilometrów za nią. Aktualnie w Warszawie mamy prawie 6 mln m² biur, a do 2020 roku pojawi się liczba zwiększona o 1,5 miliona powierzchni biurowej.

Rozglądając się wśród warszawskich dzielnic, najwięcej biurowców powstaje nie w centrum stolicy, a na warszawskiej Woli. Tu od trzech lat funkcjonuje najwyższy biurowiec w Warszawie „Warsaw Spire”.

Gigantyczne wieżowce z tygodnia na tydzień pną się ponad stołeczny smog. Jednym z nich jest 310 metrowy „Varso Tower” zaprojektowany przez Normana Fostera, brytyjskiego architekta, założyciela międzynarodowego biura architektonicznego Foster and Partners z siedzibą w Londynie. Twórcy między innymi nowego stadionu na Wembley czy madryckiego wieżowca „Torre Caja Madrid”. Budynek „Varso Tower” będzie najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej.

Na zachód od centrum powstają też „Mennica Legacy Tower” – 140 metrów wysokości oraz zaawansowany technologicznie trzywieżowy kompleks „The Warsaw Hub” – dwie wieżepo 130 metrów i jedna 85-metrowa. Budowle te zaprojektował Andrzej M. Chołdzyński, twórca między innymi budynku Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i kilku stacji metra w Warszawie.

W bliskiej lokalizacji, tuż przy rondzie Daszyńskiego, trwają prace budowlane ostatniego etapu „Generation Park”, ze 140 m wieżą. W 2021 roku ma być ukończony wieżowiec „Warsaw UNIT” (dawniej „Spinnaker”). W planach w tym rejonie jest też inwestycja „Towarowa 22”, zaprojektowany z dużym rozmachem, olbrzymi kompleks biurowy.

Warszawa rośnie jak przysłowiowe grzyby po deszczu, choć wokół susza.

(MG)

Depczą po pięt(r)ach

Największe ośrodki regionalne w Polsce dysponują już łącznie ponad 5 mln mkw. powierzchni biurowych. W wiodących miastach regionalnych w kraju w budowie pozostaje łącznie około 930 tys. mkw. powierzchni biurowych. Najwięcej nowych inwestycji powstaje w Krakowie, Trójmieście i we Wrocławiu.

Boom w Trójmieście
Trójmiasto oferuje dziś około 780 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i plasuje się na czwartej pozycji wśród biurowych rynków regionalnych w Polsce. W minionym roku ukończone zostały m.in. budynki wchodzące w skład Olivia Business Center, największego kompleksu biurowego w Trójmieście. W 2018 roku zasoby powierzchni biurowej w aglomeracji zwiększyły się o ponad 77 tys. mkw. W perspektywie kliku najbliższych lat w Gdańsku powstanie nowy hub biurowy, mieszczący się na terenach postoczniowych Młodego Miasta. W Trójmieście w budowie jest teraz około 150 tys. mkw. biur, z czego trzy czwarte w Gdańsku. W 2018 roku popyt w tym regionie sięgnął 87 tys. mkw. powierzchni.

Na fali w Szczecinie
Rynek biurowy w Szczecinie oferuje około 160 tys. mkw. powierzchni biurowych, ale zapotrzebowanie na biura zgłaszane przez najemców w ciągu dwóch ostatnich lat jest bardzo wysokie, kilkukrotnie przewyższające nową podaż. W regionie zostanie oddane wkrótce około 50 tys. mkw. powierzchni.

Kraków i Wrocław: łeb w łeb
Kraków i Wrocław to miasta, których zasoby przekroczyły próg 1 mln mkw. powierzchni i dysponują łącznie prawie połową biur, jakie oferują rynki regionalne w Polsce. Wrocław pod względem podaży powoli dogania Kraków, drugi po Warszawie ośrodek biznesowy w kraju. W ubiegłym roku w Krakowie i we Wrocławiu oddana została podobna ilość powierzchni biurowych – po około 150 tys. mkw. Jedyną przeszkodą dla rozwoju segmentu biurowego zarówno we Wrocławiu, jak i w Krakowie są coraz większe trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników

Imagine w Łodzi
W Łodzi zasoby biurowe przekroczą wkrótce 500 tys. mkw. powierzchni. W minionym roku oferta wzbogaciła się o około 35 tys. mkw. powierzchni. W tym roku w Łodzi do użytkowania ma zostać oddanych kilka projektów o łącznej powierzchni ponad 77 tys. mkw., m.in.: pierwsza faza kompleksu Brama Miasta, biurowiec Imagine, czy pierwszy budynek w kompleksie Monopolis. Ubiegłoroczny popyt wyniósł w Łodzi 57 tys. mkw. powierzchni.

Pól miliona w Katowicach
Rynek biurowy w Katowicach oferuje już ponad pół miliona mkw. powierzchni, miasto oferuje 530 tys. mkw. biur. W 2018 roku do użytkowania oddane zostało 55 tys. mkw. powierzchni, m.in. w takich projektach jak .KTW i Silesia Business Park. W aglomeracji katowickiej w budowie jest obecnie 80 tys. mkw. biur, ale planowane przez deweloperów inwestycje mają przynieść w najbliższych latach dwukrotnie więcej powierzchni.

Nowy Rynek w Poznaniu
Poznań oferuje 480 tys. mkw. powierzchni biurowych. W 2018 roku w aglomeracji oddane zostało zaledwie 21 tys. mkw. biur, ale w najbliższym czasie inwestorzy zapowiadają ukończenie ponad 100 tys. mkw. powierzchni. Dwie największe realizowane w mieście inwestycje biurowe to Nowy Rynek i Business Garden II. W minionym roku zapotrzebowanie na poznańskie biura przekroczyło 70 tys. mkw. powierzchni.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *