Warszawa coraz bardziej innowacyjna

Warszawa i Berlin zacieśniają współpracę w zakresie innowacji. Na zaproszenie burmistrza Berlina, stolica będzie partnerem tegorocznych Targów Laserowych i Optycznych – jednego z najważniejszych wydarzeń z branży fotoniki w Europie.

Rynek optyki i technologii należy do najbardziej rozwiniętych i najstarszych obszarów transferu wiedzy z nauki do gospodarki. Szacuje się, że co druga firma działająca w branży fotoniki działa w stolicy bądź jej bezpośredniej okolicy.

Fotonika (nazywana też optoelektroniką bądź optyką stosowaną) należy do najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej nauki i techniki. Została zaliczona przez UE do 5 kluczowych technologii pierwszej połowy XXI wieku. Osiągnięcia z tej dziedziny stosuje się m.in. w telekomunikacji, elektronice, mechatronice, automatyce, robotyce, medycynie czy technologiach wojskowych.

Właśnie fotonice zawdzięczamy takie rozwiązania jak światłowodowe systemy telekomunikacji optycznej, czujniki światłowodowe i fotoniczne, drukarki i czytniki laserowe, odtwarzacze CD i DVD, wyświetlacze i płaskie monitory ciekłokrystaliczne LCD.

Berlińskie Targi Laserowe i Optyczne to cykliczna impreza, podczas której spotykają się przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz przedstawiciele zainteresowanych jednostek administracyjnych. W tym roku odbędą się między 19 a 21 marca. Warszawa, jako partner wydarzenia, uzyska dobrą okazję do wypromowania stołecznego i mazowieckiego środowiska naukowego, związanego z branżami innowacyjnymi, na poziomie międzynarodowym. Warszawę reprezentować będą Politechnika Warszawska oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Współpraca w zakresie nowych technologii między Berlinem i Warszawą realizowana była dotąd m.in. w ramach projektu BaSIC, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach wzajemnych wizyt przedstawiciele warszawskiego środowiska naukowego mieli okazję poznać praktyczne aspekty funkcjonowania współpracy nauki z biznesem w Berlinie. Z kolei podczas wizyty gości z Niemiec, którzy odwiedzili Warszawę 11 stycznia 2012 r., stołeczni przedsiębiorcy i ludzie nauki mogli przedstawić im swoją działalność.

źródło: www.um.warszawa.pl

 


Silk Road Poland