Uganda – raj dla turystów i ekspatriantów

W najnowszym badaniu Expat Inside 2018 Uganda znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, w których emigranci „czują się jak w domu”.

Coroczne badanie Expat Inside, przeprowadzane przez Inter Nations (międzynarodową społeczność i serwis informacyjny dla osób, które mieszkają i pracują za granicą), jednoznacznie wskazuje, że w Ugandzie o wiele łatwiej jest się zaprzyjaźnić i osiedlić niż choćby w krajach nordyckich. Dlatego też Uganda uplasowała się w rankingu w pierwszej 10 krajów przyjaznych obcokrajowcom. Z kolei stolica Ugandy – Kampala zajęła 2 miejsce pod względem emigrantów „czujących się w mieście jak w domu”, a ponad czterech na pięciu z nich (83%) reaguje na nią bardzo pozytywnie.

Ranking miast przyjaznych emigrantom
Ranking miast przyjaznych emigrantom

Stolica Ugandy znalazła się w pierwszej 10 wszystkich podkategorii badania, ale szczególnie dobrze została oceniona w podkategoriach Feeling Welcome (gdzie zajęła 3 miejsce), jak i Friends & Socializing (również miejsce 3).

Spośród wszystkich miast, które znalazły się w Rankingu Miast Expat Inside 2018, Kampala została przez emigrantów oceniona najlepiej przekraczając średnią światową (62%) o ponad 20 punktów procentowych – ponad czterech na pięciu emigrantów (83%) „czuje się w Kampali jak w domu”. Ponad dwóch na trzech ekspatriantów (69%) łatwo przyzwyczaja się do lokalnej kultury (w porównaniu ze średnią 61% na świecie).

Metodologia badania

Naukowcy z Inter Nations zaprosili do badania 18 135 emigrantów reprezentujących 178 narodowości i mieszkających w 187 krajach lub terytoriach, aby udzielili informacji na temat różnych aspektów życia imigrantów, ich płci, wieku i narodowości.

Docelowa liczba miejsc branych pod uwagę w rankingu wynosiła 72 kraje w ogólnym zestawieniu miejsc, w których warto zamieszkać. Pytania, na podstawie których wyłoniono kraje najlepsze, ale i najgorsze do zamieszkania, dotyczyły jakości życia codziennego za granicą, łatwości osiedlania się, pracy, życia rodzinnego, finansów osobistych oraz kosztów utrzymania.

„Ugandyjczycy są niesamowicie przyjaźni” – emigrant z USA

Nawet, jeśli niektórym emigrantom nieco trudniej jest się przystosować do lokalnej kultury Ugandy nie mają oni problemów z nawiązywaniem nowych przyjaźni. 70% respondentów zgadza się, że znalezienie przyjaciół w Kampali jest łatwe. Co więcej, emigranci mieszkający w stolicy Ugandy są ogólnie bardzo zadowoleni z życia społecznego. Dlatego też ponad cztery piąte respondentów (81%) uważa lokalną ludność za przyjazną wobec zagranicznych mieszkańców, w porównaniu z zaledwie 62% respondentów na całym świecie.

Jest to czwarty rok z rzędu, w którym Uganda, określana mianem „Perły Afryki” przez Sir Winstona Churchilla, zajmuje wysokie miejsce pod względem gościnności. Najnowsze badanie pokazuje wzrost łatwości zawierania nowych znajomości w Ugandzie z 68% w 2017 r. do 75% w 2018 r.

Wyniki pokazują, że ponad połowa respondentów, na co dzień mieszkających w Ugandzie (52%) uważa, że życzliwość Ugandyjczyków jest „bardzo dobra”.

„Plus dla Ugandy”

Kasule Robert Sebunya, Przewodniczący Parlamentarnej Komisji ds. Turystyki, Handlu i Przemysłu tak skomentował wyniki badania: – To jest plus dla Ugandy – powiedział i dodał: – Są kraje, które są dobre i dobrze rozwinięte, ale ich obywatele bywają wrogo nastawieni. Tutaj jest odwrotnie. Oznacza to, że nasi turyści czują się bezpiecznie, ponieważ Ugandyjczycy są z natury gościnni.

Ze słowami Roberta Sebunya zgodziła się Lilly Ajarova, Dyrektor Generalny Uganda Tourism Board (UTB): – Jako promotor turystyki, UTB cieszy się, że Uganda plasuje się wśród najbardziej przyjaznych krajów dla podróżnych. To wyjątkowe wyróżnienie dla Ugandy, które zamierzamy zmaksymalizować – powiedziała. I dodała: – Ugandyjczycy są tradycyjnie gościnnymi ludźmi. Nawet w najmniejszych wioskach miejscowi ludzie robią wszystko, aby goście poczuli się jak w domu.

Poznaj piękno Ugandy!

Turyści przybywający do Ugandy mogą liczyć na piękną pogodę, ale i przyrodę. Różnorodność flory i fauny zachwyca. Można się o tym przekonać odwiedzając Uganda Wildlife Education Centre w Entebbe, w którym można oglądać koronnika szarego, ptaka występującego w godle Ugandy, ale także lwy, leopardy i nosorożce.

Crested Crane – Koronnik Szary / Godło Ugandy
Crested Crane – Koronnik Szary / Godło Ugandy

Warto udać się także do Murchison Falls National Park (Park Narodowy Wodospadów Murchison), gdzie można wziąć udział w bezkrwawym safari i z bliska przyjrzeć się bawołom oraz słoniom. Z kolei w Parku Narodowym Queen Elizabeth można podpatrzeć hipopotamy, żyrafy oraz wiele różnorodnych gatunków ptaków. Wielbiciele krajobrazów będą zachwyceni scenerią Podregionu Karamoja w północnej Ugandzie, który jest bardzo malowniczy i sami będą mogli zdecydować, czy Uganda jest „Perłą Afryki”.

Murchison Falls National Park / www.murchisonfallssafaris.com
Murchison Falls National Park / www.murchisonfallssafaris.com

 

Queen Elizabeth National Park / ugandatourismcenter.com
Queen Elizabeth National Park / ugandatourismcenter.com

Autor: Anna Maraszek, DSBJ Africa Ltd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *