Uczcijmy razem Dzień Europy! Wielkie czytanie Konstytucji Jastrzębowskiego

Konstytucja dla Europy

Konstytucja dla Europy

Mało kto wie, że śmiała wizja zjednoczonej Europy pojawiła się już w 1831 roku, kiedy to Polak, Wojciech Bogumił Jastrzębowski, wizjoner i powstaniec listopadowy, opublikował pierwszy projekt konstytucji zjednoczonej Europy, będący zarazem śmiałą wizją Europy jako przymierza narodów i wiecznego pokoju.

Napisana dosłownie chwilę po bitwie pod Olszynką Grochowską, a wydana drukiem w rocznicę Konstytucji Trzeciego Mają, konstytucja Jastrzębowskiego miała pozostać na lata świadectwem zaskakująco dojrzałej myśli politycznej, niezwykłym projektem, który w Europie podjęty został dopiero 150 lat później.

Uczcijmy razem Dzień Europy, który przypada w najbliższą niedzielę, 9 maja, oglądając i publikując w mediach społecznościowych film pt. Wielkie samorządowe czytanie polskiego projektu Konstytucji dla Europy W.B. Jastrzębowskiego z 1831 roku , w przygotowanie którego włączyło się 50 samorządowców z całej Polski – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie, którzy przeczytali wybrane artykuły „Konstytucji dla Europy” Jastrzębowskiego.

Również prezydenci RP, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, uświetnili nasz projekt czytaniem fragmentów „Traktatu o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi”, który powstał na polu bitewnym Olszynki Grochowskiej.

Profesor Roman Kuźniar, wybitny znawca tematu, przybliża treści tego zapomnianego dokumentu i objaśnia jego dzisiejszą aktualność. W filmie zobaczymy także potomków wielkiego Polaka oraz autorkę jego biografii.

Naszą intencją jest szeroka popularyzacja tego niezwykłego, wizjonerskiego dokumentu jakim jest „Konstytucja dla Europy” Jastrzębowskiego. Wiele zawartych w niej idei zrealizowało się w UE. Jej autor zasługuje na to, by znaleźć się wśród ojców Zjednoczonej Europy.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w realizację tego przedsięwzięcia.

Konstytucja dla Europy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *