Twoje podatki – Twoja inwestycja

Ratusz rozpoczyna kolejną edycję kampanii „To do Ciebie wróci. Rozliczaj PIT w Warszawie”. Jest ona skierowana do osób, które mieszkają i pracują w Warszawie a podatki odprowadzają poza stolicą.

 

Przekaz kampanii dotyczy każdego mieszkańca Warszawy – jeśli płacisz podatek tam gdzie mieszkasz, wraca on do Ciebie w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta. Oznacza to, że jeśli mieszkasz i pracujesz w stolicy a PIT rozliczasz poza Warszawą, to Twój podatek dochodowy do Ciebie nie wróci. Zostanie wykorzystany na inwestycje i zadania tam, gdzie go wysyłasz. Możesz to zmienić aktualizując formularz NIP-3 i przekazując go do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Nie musisz przy tym zmieniać miejsca zameldowania.

Jak płacić podatki w Warszawie?
To bardzo proste. Aby zacząć płacić podatki w Warszawie wystarczy wypełnić jeden, dwustronny formularz NIP-3 i wysłać go pocztą lub przekazać osobiście do Urzędu Skarbowego.

Obecnie w Warszawie zameldowanych jest ponad 1,7 mln osób, jednak mieszka tu i pracuje znacznie więcej ludzi. Część z nich codziennie korzysta z warszawskich dróg, komunikacji miejskiej, infrastruktury i usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, nie dorzucając się do kosztów ich utrzymania. Dlatego kampania informacyjna organizowana przez ratusz to forma prośby skierowanej do osób mieszkających i pracujących w Warszawie a odprowadzających podatki poza Warszawę, o przyłączenie się do grona podatników warszawskich. Cały proces zmiany miejsca płacenia podatków jest prosty, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wypełnić formularz aktualizujący NIP 3 (osoby fizyczne) lub NIP 1 (działalność gospodarcza) dostępne na stronach internetowych. Należy wskazać w formularzu odpowiednie miejsce zamieszkania i przesłać go urzędu skarbowego właściwego dla dzielnicy m.st. Warszawy, w której się mieszka. Wskazane jest również przesłanie kopii formularza do poprzedniego urzędu skarbowego, aby poinformować o zmianie urzędu.

Dochody m.st. Warszawy w 1/3 pochodzą z podatków dochodowych (PIT), płaconych przez mieszkańców miasta i w 2010 r. wyniosły ponad 3 mld zł. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2011 r. do kasy miasta wpłynęło z tego tytułu 2,3 mld zł. Z kolei średni roczny dochód trafiający do budżetu Warszawy z tytułu podatku od 1 mieszkańca stolicy to 3 tys. złotych. Dzięki tym środkom poprawiane jest codzienne funkcjonowanie miasta. Budowane i remontowane są drogi, kupowane są nowe autobusy, tramwaje i pociągi metra, budowane i utrzymywane są nowe przedszkola i żłobki, przychodnie i szpitale. Miasto dofinansowuje również kulturalną i edukacyjną ofertę miejską, skierowaną do mieszkańców i gości Warszawy. Dlatego każda złotówka przekazywana do budżetu miasta jest tak ważna dla miasta i dla każdego z nas – mieszkańców Warszawy.

Informacje o przykładowych wydatkach m.st. Warszawy w 2011 r.:
Remont m2 nawierzchni drogowej – ok. 125 zł
Roczne utrzymanie 1 miejsca w przedszkolu – ok. 5,5 tys. zł
Zakup nowego autobusu – ok. 1 mln zł
Budowa Centrum Nauki Kopernik – 364,8 mln zł
Budowa nowego mostu – ok. 1 mld zł

źródło: www.um.warszawa.pl