Transport boi się Polskiego Ładu. Ucieka z biznesem do Niemiec

Samochody na parkingu
Samochody na parkingu
Fot. Unsplash

Już kilkaset firm z Polski zarejestrowało działalność w Niemczech, gdzie mogą działać bez ograniczeń narzucanych zagranicznym firmom przez pakiet mobilności. Ponoszą przy tym koszty nie większe niż wprowadzane Polskim Ładem.

Coraz więcej firm z Polski decyduje się prowadzić działalność u naszych zachodnich sąsiadów. Z informacji dziennika Deutsche Welle wynika, że tylko do rejestru handlowego we Frankfurcie nad Odrą co kilka dni wpływa wniosek o rejestrację firmy spedycyjnej z Polski. A w całych Niemczech zatwierdzono już kilkaset takich wniosków – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

– Zatrudnianie pracowników w transporcie drogowym w Niemczech zaczyna być bardziej opłacalne niż w Polsce. Przy tych samych warunkach płacowych w przeliczeniu złotego na euro, pracodawca może więcej zaoszczędzić na kosztach pracowniczych, a jego pracownik dostaje na rękę tyle samo, a nawet więcej – mówi „Rz” Agnieszka Bollmann, szefowa firmy doradczej Bollmann und Partner.

– Unijny pakiet mobilności oraz Polski Ład wyganiają nas do Niemiec – wprost przyznaje w rozmowie z dziennikiem Arkadiusz Burkowski, właściciel firmy Carter Logistic.

Przenosząc się do Niemiec, firmy omijają bowiem regulacje pakietu mobilności, a koszty, z jakimi się wiąże działalność w Niemczech, w stosunku do tych wynikających z Polskiego Ładu, nie przytłaczają – zauważa „Rz”.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *