Tarcza antyinflacyjna, czyli rząd walczy z podwyżkami paliw, energii i żywności

— Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej, które obejmie m.in. obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.

— Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji — poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier wskazał na trzy obszary, które obejmie tzw. tarcza antyinflacyjna – są to paliwa, energia i żywność. Ich ceny rosną, co – jak podkreślił premier – jest dla Polaków niepokojące.

Paliwa

W zakresie paliw zostanie wprowadzona obniżka akcyzy do minimalnego dozwolonego poziomu. — Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy — powiedział premier.

Premier przewiduje, że pozwoli to na obniżkę cen paliw nawet o około 20 do 28-30 gr

Energia

Od stycznia do marca ma zostać również obniżony podatek VAT: na gaz ziemny z 23 na 8 proc. oraz na energię elektryczną z 23 do 5 proc. W tym drugim przypadku ma także obowiązywać zasada 0 proc. akcyzy na energię elektryczną.

Według premiera, Polacy na tych działaniach mają oszczędzić średnio ok. 140 zł na kwartał.

Morawiecki zapowiedział, że będzie występował na forum UE o dodatkowe instrumenty, które będą mogły zamortyzować wzrost cen. Podkreślił, że jego rząd będzie blokował działania prowadzące do dalszych podwyżek energii elektrycznej.

Żywność

Ponadto, rząd chciał obniżyć VAT na artykuły spożywcze do 0 proc., ale nie zgadza się na to UE. W zamian rząd przygotował dodatek osłonowy, który będzie wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku. Wypłacany będzie w dwóch transzach. Skorzystać z niego ma ponad 5 mln gospodarstw domowych.

Tarcza ma kosztować budżet ok. 10 mld zł. Rząd zapowiada także wprowadzenie oszczędności administracji publicznej, co ma dać od 3 do 5 mld zł oszczędności.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.