Święto założenia Korei – Gojoseon

Korea Południowa
Korea Południowa
Fot. Unsplash

3 października, jak co roku w Ambasadzie Korei Południowej odbyły się uroczystości z okazji narodowego święta tego kraju, Święta Założenia Państwa Gojoseon.

Trzeciego dnia dziesiątego miesiąca księżycowego, 2333 pne. Dzisiaj Koreańczycy świętują swoją narodową fundację 3 października zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, dla wygody. Gaecheonjeol oznacza „Dzień Otwartego Nieba”.

Gaecheonjeol obchodzone jest na pamiątkę utworzenia pierwszego królestwa koreańskiego Gojoseon w 2333 r. p.n.e. Według legendy, królestwo Gojoseon (Kraj Porannej Ciszy) zostało założone przez mitycznego półboga, potomka kobiety-niedźwiedzicy – Danguna i znajdowało się w górach w północnej części Półwyspu Koreańskiego. Dangun uznawany jest za praprzodka Koreańczyków, a nawet całej ludzkości, a utworzenie królestwa Gojoseon – za początek istnienia narodu koreańskiego.

Jednak – choć Gaecheonjeol upamiętnia utworzenie królestwa Gojoseon – dzień, w którym obchodzone jest to święto (3 października) to tak naprawdę hipotetyczna rocznica zstąpienia na Ziemię syna władcy niebios, Hwanunga w 2457 r. p.n.e. To właśnie za sprawą Hwanunga – zgodnie z legendą – niedźwiedzica przemieniła się w kobietę i powiła Danguna – założyciela Gojoseon. Stąd nazwa dzisiejszego święta wywodzi się od koreańskiego słowa Gaecheon, co oznacza dosłownie „otwarcie się niebios”.

Jaka by nie była geneza tego święta, Gaecheonjeol jest jednym z dni wolnych od pracy. Święto to nie ma jednak aż tak wielkiej wagi jak Seollal – koreański Nowy Rok czy obchodzone niedawno Święto Dziękczynienia (Chuseok); zdecydowana większość sklepów i restauracji pozostaje otwarta jak każdego innego dnia. (Blog „POLAK W SEULU”)

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z obchodów w Koreańskiej Ambasadzie w Warszawie.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *