Studia w Kanadzie dla obcokrajowców

Zwiększony napływ studentów zagranicznych do kanadyjskich uczelni zaczął następować w ciągu ostatnich kilku czy kilkunastu lat. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z tych powodów jest reputacja Kanady jako stabilnego kraju, gdzie zagraniczni studenci przyjmowani są z otwartymi ramionami niezależnie od tego, skąd pochodzą. Kanadyjska edukacja jest ogólnie bardzo poważana na świecie – jest to kolejny powód, dla którego studenci wybierają Kanadę jako miejsce do swoich studiów.

Poza tym również ważne jest, że dla tych studentów istnieje możliwość uzyskania w Kanadzie prawa pobytu stałego, choć nie dzieje się tak automatycznie (nie ma programu czy kategorii imigracyjnej bezpośrednio prowadzącej do pobytu stałego, choć istnieje droga, dzięki której ten pobyt stały można w końcu otrzymać).

Jak wygląda taki proces? Studenci z zagranicy przyjeżdżają do Kanady na stypendium – uniwersytety coraz częściej oferują je najzdolniejszym. Inni, jeśli zostaną przyjęci, muszą udowodnić, że stać ich na opłaty czesnego, które jest kilkakrotnie większe niż dla naszych lokalnych studentów oraz na utrzymanie w Kanadzie podczas studiów.

Muszą też, oczywiście, spełniać inne warunki prawodawstwa imigracyjnego. Ale, jak już wspomniałam, dla absolwentów istnieje droga, dzięki której, jeżeli chcą, mogą pozostać w Kanadzie na zawsze. Droga ta wprawdzie nie jest krótka i łatwa, jest przez to stresująca i zagmatwana przez gąszcz przepisów prawnych, które trzeba spełniać.

Ale podczas studiów można pracować na pół etatu (uwaga: są wyjątki!).

Ważne jest w tym całym procesie, aby od samego początku swojego pobytu w Kanadzie mieć bardzo szczegółowe informacje, i tak kierować, aby kwalifikować się przez cały czas, aby na końcu tej żmudnej i kosztownej drogi nie okazało się, że jeden szczegół nie pozwala osiągnąć celu.

Jakie sytuacje najczęściej przewijają się przez moje biuro? Młodzi ludzie (do 36. roku życia) przebywający w Kanadzie na podstawie programu International Experience Canada (Working Holidays lub Young Professionals). Również młodzi ludzie poza granicami Kanady, którzy dopiero zamierzają starać się o prawo do pracy w wyżej wymienionym programie. Także młodzi ludzie będący z wizytą w Kanadzie. To są najczęstsze przypadki. Ale są też inne, indywidualne. Najlepiej skontaktować się, aby omówić konkretną sytuację, ponieważ już dzięki temu można wywnioskować wiele – na przykład wyeliminować takie osoby, które z różnych powodów nie mają szansy. Od wielu lat zawsze polecam studia w Kanadzie, oraz program IEC. Zapraszamy do Kanady!

Isabella Kowalewski
gazetagazeta.com


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *