Stolica Kultury Mazowsza 2016 – gdzie tym razem?

W każdej części Mazowsza są takie miejsca, które warto zobaczyć – zamki, skanseny czy zabytkowe kamienice. Do ich odwiedzenia zachęca turystów m.in. ciekawa oferta kulturalna, która często jest przygotowywana wspólnie z domami kultury, szkołami czy fundacjami. Powiaty, które chciałyby pochwalić się organizacją takich wydarzeń mają szansę jeszcze do 31 października wziąć udział w konkursie „Stolica Kultury Mazowsza” na 2016 r. organizowanym przez samorząd województwa.

 

– Chodzi o to, aby pokazać całej społeczności Mazowsza, ale również turystom i gościom z innych regionów Polski, to, co najpiękniejsze w danym powiecie – mówi marszałek Adam Struzik. – Dzięki konkursowi udało nam się do tej pory zaktywizować wielu ludzi – od dzieci, które w swoich szkołach i zespołach amatorskich realizują różnego rodzaju ciekawe projekty, po instytucje kultury w powiecie – dodał marszałek.

 

Aby wziąć udział w rywalizacji o tytuł „Stolicy Kultury”, miasto powiatowe powinno przygotować propozycję rocznego programu imprez kulturalnych, które będą organizowane w mieście i sąsiednich gminach. Program powinien zawierać również koszty tego przedsięwzięcia. Na tej podstawie zostanie wybrana najciekawsza propozycja kulturalna na Mazowszu. Laureat będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe zaplanowanych wydarzeń. Wśród laureatów, a więc miast i powiatów, które były już Stolicą Kultury Mazowsza w ubiegłych latach, znalazły się: Pułtusk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Płońsk oraz powiaty: sierpecki, makowski, piaseczyński, sochaczewski, żyrardowski, kozienicki, mławski, przasnyski.

 

W tym roku stolica kultury mieści się w pow. nowodworskim. Powiat zaproponował program z bogatą ofertą wydarzeń i imprez kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych. W kalendarzu znalazły się m.in. II Mazowiecki Przegląd Piosenki i Pieśni Powstańczej, Uroczystości na Cmentarzu Mauzoleum w Palmirach czy Obchody 76. rocznicy Obrony Modlina 1939 oraz projekty prezentujące inne kultury i tradycje kulturowe m.in. Europa (nie) znana, Festiwal Kultury Żydowskiej ”Warszawa Singera” – Leoncin, Biesiada Rozśpiewanych Narodów, XXXIX Ogólnopolski Zlot Przyjaciół Indian.

 

­– Zachęcam wszystkie samorządy, aby złożyły takie wnioski i zaprezentowały swój program, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja do tego, aby zaistnieć na mapie kulturalnej Mazowsza. Warto pokazać to, co mamy najlepszego – mówi zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska.

 

Programy imprez należy składać do 31 października br. w sekretariacie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ul. Brechta 3 03-472 Warszawa, z dopiskiem „Stolica Kultury Mazowsza 2016”.

 

Regulamin konkursu oraz wzór programu z preliminarzem kosztów są do pobrania pod linkiem:

http://www.mazovia.pl/komunikaty–konsultacje-spoleczne/komunikaty/art,2261,kolejna-edycja-konkursu-stolica-kultury-mazowsza.html