„Sprzedaż poniżej wartości”. NIK uderza w fuzję Orlenu i Lotosu

Stacja paliw Orlen w Gdańsku
Stacja paliw Orlen w Gdańsku
Stacja paliw Orlen w Gdańsku. Fot. Autorstwa Artur Andrzej – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17696355

Aktywa Lotosu zostały sprzedane co najmniej 5 mld zł poniżej wartości, a fuzja spowodowała, że państwo straciło wpływ na kierunki sprzedaży około jednej piątej produkcji benzyny i oleju napędowego – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Serwis Business Insider Polska dotarł do ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, które „uderzają w Ministerstwo Aktywów Państwowych w czasie, kiedy kierował nim Jacek Sasin”.

„Orlen zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej szacowanej przez NIK ich wartości, w tym zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł” – Business Insider Polska cytuje ustalenia NIK.

Jak informuje serwis, według NIK wydatek na zakup udziałów w rafinerii zwróci się Aramco w 15 miesięcy z samej marży na sprzedaży produktów. Według kontrolerów „minister aktywów państwowych Jacek Sasin nierzetelnie nadzorował Orlen i transakcję sprzedaży aktywów Lotosu”.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *