Ministerstwo Gospodarki: Spotkanie wicepremiera Waldemara Pawlaka z brytyjskim biznesem

Polsko-brytyjska współpraca handlowa oraz sytuacja gospodarcza europejskiego rynku to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Brytyjsko- Polskiej Izbie Handlowej. Spotkanie odbyło się 30 stycznia 2012 r.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski. – W 2010 r. była trzecim polskim rynkiem eksportowym, z kolei po 11 miesiącach 2011 r. uplasowała się już na drugiej pozycji –  powiedział. Dodał, że według wstępnych danych wartość naszych obrotów handlowych w 2011 r. wyniosła ponad 13 mld euro.

Zdaniem wicepremiera w ramach jednolitego rynku europejskiego warto podejmować współpracę regionalną. Dobrym przykładem są właśnie relacje Wielkiej Brytanii i Polski, szczególnie w sytuacji zawirowań w strefie euro. – Dlatego ważna jest nie tylko współpraca na poziomie rządowym ale przede wszystkim dialog z biznesem. Pozwoli to m.in. wypracować wspólne rozwiązania, które będą wspierać nasze relacje gospodarcze – powiedział wicepremier Pawlak.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett podkreślił, że firmy zrzeszone w Brytyjsko-Polskiej Izbie Przemysłowej reprezentują ok. 25 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. – Polska gospodarka obroniła się przed skutkami światowego kryzysu, co umocniło jej pozycję w Europie i przekonało m.in. brytyjski biznes do prowadzenia działalności na polskim rynku – powiedział.

Ambasador Barnett przypomniał, że Wielka Brytania ma duże doświadczenie w zakresie tworzenia przyjaznego klimatu do prowadzenia działalności gospodarczej. – Wymiana poglądów byłaby bardzo pomocna, szczególnie z perspektywy naszych firm działających na polskim rynku – powiedział. – Jesteśmy także otwarci na współpracę dotyczącą realizacji i doświadczeń związanych z projektami publiczno-prywatnymi – dodał.

***

Według wstępnych szacunków polsko-brytyjskie obroty handlowe w 2011 r. przekroczyły wartość 13 mld euro. Eksport w tym czasie osiągnął ok. 9, 3 mld euro, natomiast import prawie 4 mld euro.

W polskim eksporcie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby przemysłu chemicznego. Do Polski sprowadzamy głównie  wyroby elektromaszynowe, przemysłu chemicznego.

źródło: www.mg.gov.pl