Spacer Historyczny „Vivat Wszystkie Stany”

Spacer Historyczny "Vivat Wszystkie Stany"

Spacer Historyczny "Vivat Wszystkie Stany"

3 maja Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski zapraszają na inscenizowany spacer z bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przewodnicy w historycznych strojach opowiedzą o genezie powstania Ustawy Rządowej oraz jej autorach, o miejscach, w których Konstytucja powstawała, o atmosferze dni kwietniowych i majowych 1791 r. oraz o tym, jak przebiegało posiedzenie, podczas którego uchwalono Konstytucję.

Przewodnicy warszawscy poprowadzą przez miejsca związane z tym wielkim wydarzeniem. Prowadzący w strojach z epoki wcielą się w postacie m.in. Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego. Będzie też można spotkać Prezydentów Warszawy stanisławowskiej oraz Różę Delert. Barwny orszak historyczny przejdzie od Pałacu Czapskich na Rynek Starego Miasta.

Spacer rusza 3 maja o godz. 14:30 sprzed pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu 5 (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), wstęp wolny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum Historii Polski.

foto: Andrzej Chęć