Skutki pandemii i reakcje na kryzys: Otwarta Tanzania

Tanzania

Tanzania

Tanzania zgłosiła pięć nowych przypadków koronawirusa, podnosząc całkowitą liczbę potwierdzonych zakażeń do 19, z czego jedna osoba zmarła.

Według stanu z 31 marca trzy nowe osoby zarażone pochodzą z kontynentalnej części Tanzanii, a dwie pozostałe pochodzą z Zanzibaru. Zanzibar zakazał wjazdu cudzoziemców na wyspę. Większość hoteli na Zanzibarze została zamknięta. Minister zdrowia Tanzanii Ummy Mwalimu poinformowała, że trwają wysiłki mające na celu wyśledzenie tych, którzy mieli kontakt z pacjentami.

Inaczej niż na Zachodzie

Minister Zdrowia Tanzanii sygnalizuje odmienną od państw zachodnich koncepcję przeciwdziałania epidemii koronowirusa. Przewiduje ona m. in. otwarte granice kraju, brak dalszych ograniczeń lotów, (ograniczone) funkcjonowanie urzędów, utrzymanie normalnej działalności sektora przemysłowego i brak, na razie, dalszych ograniczeń dotyczących zgromadzeń czy swobody przemieszczania się.

Oznacza to przyjęcie odmiennego podejścia niż np. w sąsiednich Kenii i Rwandzie, gdzie restrykcje są już obecnie o wiele dalej idące. Jak wskazała min. Mwalimu, wysiłki rządu skupione będą na wzmocnieniu lokalnych struktur opieki zdrowotnej oraz zapewnieniu informacji i edukacji nt. zagrożenia wirusem.

Ograniczone środki

Podejście rządu Tanzanii do epidemii sygnalizuje świadomość ograniczonych możliwości działania (w chwili obecnej rządowe szpitale są w stanie wykonywać około 20 testów dziennie) ale uwzględnia również realia Tanzanii, gdzie osoby powyżej 60 roku życia stanowią tylko ok. 5,5% społeczeństwa, a szereg chorób takich jak cholera, gorączka denga czy malaria wywołuje prawdopodobnie większą śmiertelność niż koronawirus.

W tej sytuacji większym ryzykiem wydaje się być zamknięcie (lockdown) kraju. Mogłoby ono doprowadzić do podniesienia i tak już wysokiego bezrobocia do poziomu, który, w średniej perspektywie czasowej, spowoduje wybuch niezadowolenia wśród młodych ludzi i możliwą destabilizację kraju. Przyjęcie takiej strategii potwierdza tez dotychczasowa polityka informacyjna rządu, wyraźnie nastawiona na minimalizowanie niepokoju w społeczeństwie.

Ogromne straty

Straty w gospodarce i tak będą ogromne. Ucierpi sektor ogrodniczy w obliczu stat z powodu blokady w UE. Eksporterzy z regionu nie są w stanie sprzedać swoich produktów na tradycyjne rynku zbytu. Odlot ostatniego w przewidywalnej przyszłości samolotu KLM, który zabrał cargo z Tanzanii już nastąpił…

AMB
foto: Muhammad Mahdi Karim / Wikimedia


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *