Rząd wprowadza nowe przepisy. Mają ograniczyć skokowy wzrost rachunków za ciepło

Kobieta regulująca moc kaloryfera
Fot. Canva

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma zapobiec skokowym podwyżkom za ciepło. Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym i działać także wstecz.

Zgodnie z rządowym projektem, nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego będą ustalane na podstawie ceny z września 2022 r., powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc.

Nowy mechanizm wsparcia zakłada, że jeżeli nastąpi wzrost cen dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie. Wszystko po to, aby odbiorca zawierający się w katalogu podmiotów uprawnionych nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania.

Nowe przepisy mają pozwolić na zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłatami za ciepło ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej. Pomoc ma objąć m.in. mieszkańców bloków – odbiorców ciepła systemowego, a także tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały poinformować mieszkańców o wysokości stawki za ciepło bez dopłaty i z dopłatą.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 21 grudnia 2023 roku.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *