Ryszard Petru komentuje wynik wyborów prezydenckich w USA

Ryszard Petru na konferencji prasowej w Sejmie komentuje wynik wyborów prezydenckich w USA.
Ryszard Petru na konferencji prasowej w Sejmie komentuje wynik wyborów prezydenckich w USA.
Ryszard Petru, poseł na sejm RP, komentuje wynik wyborów w USA.

9 listopada 2016 roku, po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, odbyła się konferencja prasowa Ryszarda Petru. Przewodniczący Klubu Poselskiego Nowoczesna odniósł się do sytuacji politycznej, jaka zaistniała po wybraniu Donalda Trumpa na fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych: – Gratulujemy prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach okaże się, że wycofa się z części tych zapowiedzi dotyczących polityki zagranicznej, które padały w kampanii wyborczej. Szczególnie chodzi o kwestie wojny handlowej z Chinami, czy też bezwarunkowego de facto resetu w kontaktach z Rosją. Wierzę głęboko w amerykański pragmatyzm, w kontynuację rozsądnej polityki zagranicznej, jaka miała miejsce w przeszłości.

Ryszard Petru nie spodziewa się zmian w podejściu Stanów Zjednoczonych do kwestii bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Kampanie wyborcze rządzą się swoimi prawami. Kandydaci używają wyrazistej retoryki, bo tego oczekują od nich wyborcy. Po zwycięstwie, politycy odstępują od radykalnych zapowiedzi i kierują się pragmatyzmem.

Ryszard Petru: – Dla nas najważniejsze są stosunki międzynarodowe. Stany Zjednoczone były, są i w moim przekonaniu będą, naszym głównym sojusznikiem w NATO. Liczymy dalej na bardzo dobrą współpracę tak, jak to było historycznie.

Robert Ostrowski