Rwanda: Parlament uchwalił zakaz wytwarzania, importu, sprzedaży i używania wyrobów plastikowych jednokrotnego użytku

Wprowadzane ograniczenia będą dotyczyć jednorazowych produktów polietylenowych, jak m.in. torby, kubki, słomki, mieszadełka, butelki na wodę i napoje gazowane oraz plastikowe opakowania żywności.

Producenci, którzy nie podporządkują się zakazowi będą narażeni na likwidację firmy w trybie administracyjnym, konfiskatę wyrobów oraz grzywnę w wysokości 11 tys. USD. Parlamentarzyści uchwalili trzymiesięczny okres przejściowy podczas którego spod działania ustawy będą wyłączone produkty plastikowe już zamówione lub zmagazynowane. Przewidziano także wyłączenia od stosowania zakazu w przypadku uzyskania specjalnego pozwolenia.

Zakaz stanowi kolejny krok wykonany przez prezydenta P. Kagame i jego administrację w kierunku zapowiadanego całkowitego usunięcia produktów plastikowych z Rwandy. Kraj znajduje się w tej dziedzinie w awangardzie w regionie Afryki Wschodniej, jednak ograniczenia produkcji i wykorzystania plastiku są stopniowo wprowadzane we wszystkich państwach regionu, w tym Tanzanii, gdzie zakaz użytkowania toreb plastikowych obowiązuje od 1 czerwca br.

Ograniczenia te są stosunkowo łatwo wprowadzane w życie i nie napotykają na istotny opór branży produkującej i importującej plastik z uwagi na jej stosunkowo jeszcze niewielki rozmiar oraz powszechną praktykę sprzedaży produktów nieopakowanych fabrycznie oraz – w przypadku napojów – szerokie wykorzystanie opakowań szklanych.

foto: Shutterstock


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *