„Ruchele wychodzi za mąż”

9 i 10 października w Teatrze Żydowskim zobaczymy „Ruchele wychodzi za mąż” według dramatu Savyon Liebrecht w reżyserii Jacka Papisa. Polska prapremiera sztuki jednej z najgłośniejszych współczesnych pisarek izraelskich odbyła się 9 stycznia 2015 roku.

 

Savyon Liebrecht, której korzenie sięgają do Polski (urodziła się w 1948 roku jako Sabina Sosnowski), opowiada uniwersalną historię o pamięci i przebaczeniu, konflikcie pokoleń, który wynika z odmiennego stosunku rodziców i dzieci do historii i przeszłości. Autorka pokazuje, że przepracowanie wojennej traumy staje się niemożliwe z powodu braku odpowiedniego języka, zaś grzechy dorosłych stają się grzechami także młodego pokolenia.

Ruchele, tytułowa bohaterka dramatu po latach samotności znajduje wreszcie mężczyznę swojego życia i ma zamiar wyjść za niego za mąż. Niespodziewanie na drodze do szczęścia staje tajemnica z odległej przeszłości… Żmudnie skonstruowana fabuła rozwija się niemal „po hitchcockowsku” w zaskakujący sposób mieszając humor z powagą.

„Ruchele wychodzi za mąż” to bardzo kameralna historia, rozpisana na pięciu protagonistów, która mówi o tym, że nie możemy uciec od demonów przeszłości, ale musimy odważnie się z nimi zmierzyć. Mimo osadzenia w realiach współczesnego Izraela ma niezwykle uniwersalny wymiar. Zapewne z tego powodu sztuki Liebrecht odnoszą oszałamiający sukces daleko poza granicami Izraela. Za sprawą tłumaczeń Michała Sobelmana dramaty te wkraczają wreszcie na polskie sceny.

Premiera: 9 stycznia 2015 r. g. 19.00

Spektakle: 9 i 10 października, godzina 19:00

Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/premiera-ruchele-wychodzi-za-maz

 


Silk Road Poland