Rozporządzenie o lockdownie: połowa pokojów w hotelach zajęta, autokary pełne, na powietrzu bez maseczek

Restauracja
Restauracja
Fot. Unsplash

Autokary będą zwolnione z limitu 50 proc. zajętych miejsc, otwarte zostaną hotele i ogródki restauracyjne, a na powietrzu maseczki nie będą konieczne – nowe przepisy zaczną obowiązywać od 8, 15 i 29 maja.

Rząd ogłosił w czwartek wieczorem rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Hotele i baseny

Zgodnie z rozporządzeniem, otwarte zostały hotele, ale gościom udostępnionych może być nie więcej niż 50 proc. pokojów (nie miejsc noclegowych, jak zapowiadano wcześniej). Posiłki wolno podawać wyłącznie do pokojów – przepisy te obowiązują do 14 maja.

Natomiast od 29 maja ruszą sauny i masaże relaksacyjne, a także baseny i aquaparki. Wszystkie te obiekty z limitem 50-procentowym, jeśli chodzi o liczbę korzystających.

Siłownie

29 maja zostaną otwarte siłownie, kluby fitness, solaria, jednak obowiązywał będzie limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Zamknięte pozostaną kluby nocne i dyskoteki.

Imprezy okolicznościowe

Od 8 do 28 maja ponownie będzie możliwe organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które będą odbywać się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie.

Z kolei od 29 maja do 5 czerwca możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 50 osób, które będą odbywać się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży.

Co ważne, do limitu osób biorących udział w imprezie nie zalicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Restauracje

Obiekty gastronomiczne będą mogły wznowić działalność stacjonarną od 15 maja, ale tylko w ogródkach gastronomicznych.

Od 29 maja do 5 czerwca prowadzenie działalności stacjonarnej będzie możliwe tylko pod warunkiem, że co drugi stolik będzie zajęty, a odległość między nimi wynosić co najmniej 1,5 metra.

Autokary

Od 15 maja autokary turystyczne będą mogły zabierać komplet pasażerów – teraz muszą zostawiać połowę miejsc wolnych.

Maseczki

Od 15 maja do 5 czerwca nakaz noszenia maseczek nie będzie dotyczył przestrzeni otwartych.

Pozostanie natomiast nakaz zakrywania twarzy m.in. w środkach transportu publicznego, w samolotach, obiektach handlowych i usługowych, na cmentarzach, promenadach, bulwarach, miejsc postoju pojazdów i na terenie nieruchomości wspólnych, czyli np. klatkach schodowych, windach, garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *