Rozpoczyna się Europejski Tydzień Regionów i Miast „Open Days”

Blisko 6 tys. przedstawicieli samorządów i ekspertów weźmie udział w dorocznym Europejskim Tygodniu Regionów i Miast „Open Days”, który rozpoczyna się 12 października w Brukseli.

 

 

W poniedziałek w stolicy Belgii rozpoczynają się „Dni Otwarte” organizowane przez Komisję Europejską i Komitet Regionów, unijny organ doradczy, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z całej UE. Jak podkreśla przewodniczący KR-u Markku Markkula, „Open Days” to istotne wydarzenie dla wszystkich osób, które na co dzień pracują nad jak najlepszym wykorzystaniem unijnych funduszy strukturalnych. Szef KR-u przypomina, że w ramach obecnej puli do 2020 roku mają powstać inwestycje o wartości 420 mld euro.

 

„Fundusze strukturalne UE służą faktycznej poprawie koniunktury na rynku pracy i w dziedzinie edukacji, a także podnoszeniu jakości życia w miastach, włączeniu społecznemu, wzrostowi innowacyjności MŚP oraz rozwojowi usług publicznych i lepszej mobilności”- zauważa Markkula.

 

W trwającym cztery dni cyklu spotkań uczestniczyć ma blisko 6 tys. przedstawicieli samorządów i ekspertów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W poniedziałek nastąpi oficjalne otwarcie, w którym będą uczestniczyć: szef KR-u Markku Markkula, europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu oraz komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

 

Na wtorek zaplanowano spotkanie dziennikarzy z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem na temat uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. Z kolei w środę ma mieć miejsce debata o unii energetycznej z udziałem komisarza UE ds. klimatu Miguela Ariasa Canete. W sumie przez cztery dni odbędzie się 150 warsztatów i debat.

 

„Efektem tych działań jest wypracowanie rozwiązań, dzięki którym podmioty gospodarujące środkami oraz ich beneficjenci wracają do domu bogatsi o nową wiedzę i pomysły” – zaznacza Markkula.

 

„Open Days” organizowane są po raz 13.

 


Silk Road Poland