Rozmowa z Vincent Duthel Partnerem w Expense Reduction Analysts

Jest Pan Partnerem w Expense Reduction Analysts. Proszę przedstawić firmę oraz specyfikę działania?

Jesteśmy siecią prawie 800 niezależnych konsultantów z 20 letnim doświadczeniem w zarządzaniu kosztami w firmach i samorządach w 41 krajach. Jesteśmy liderami w dziedzinie redukcji kosztów, nadzorujemy budżety w różnych grupach kosztowych o łącznej wartości 1,5 miliarda Euro w samej Europie!

Większość naszych projektów polega na redukcji kosztów w pośrednich kategoriach kosztowych przedsiębiorstw w rozmaitych branżach. Istotą jest pomoc w osiągnięciu naszym klientom lepszych wyników finansowych bez wprowadzania zmian w podstawowej działalności firmy.

Nie ograniczamy się do renegocjacji umów z podwykonawcami lecz zaczynamy pracę od opisywania procesu zakupowego – aktualne umowy czy wymagania klienta wobec jego dostawców to tylko część pracy. Nasze wynagrodzenie oparte jest o zasadę success fee więc jest wprost zależne od wprowadzonych przez nas oszczędności.

Jakie korzyści wynikają dla Państwa Klientów ze współpracy z Expense Reduction Analysts?

Przede wszystkim klienci korzystają z naszego ogromnego doświadczenia i wiedzy (17 000 wdrożonych projektów!) nie ponosząc kosztów, jeżeli nie ma efektów. Ważne podkreślenia jest, że każdy partner w sieci E.R.A. jest menadżerem z ogromnym doświadczeniem często na wysokim stanowisku. Dodatkowym atutem to specjalizacja każdego z nas w kilku kategoriach kosztowych, co sprawia, że nasza znajomość lokalnego rynku dostawców jest większa i możemy ją efektywnie wykorzystać. Ponadto posiadamy system wymiany wiedzy i doświadczeń na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Współpraca z nami pozwala firmie na komfort pracy w danych obszarach – odpowiadamy za nadzór nad projektem przez dłuższy okres, tak aby oszczędności nie były efektem jednorazowej zmiany lecz wdrożeniem zrównoważonej polityki zakupowej. Klient jest na bieżąco informowany o zmianach na rynku, które mogą mieć wpływ na jego budżet.

Optymalizacja kosztów to w czasach kryzysu zyskowne zajęcie? Kryzys powinien pozytywnie wpływać na rozwój firm zajmujących się szukaniem oszczędności.

Ostatnie informacje o stanie gospodarki powodują, że widzimy wzrost zainteresowania naszymi usługami, natomiast kiedy kryzys dotyka naszych klientów, dotyka i nas przez obniżenie ilości dóbr czy usług kupionych jak i produkowanych. Nasze usługi jednak stają się szczególnie przydatne ponieważ  firmom zależy na utrzymaniu bieżących poziomów zakupowych, ale za mniejsze pieniądze. Rentowność firm to również nasz zarobek.

Jaki obszar gospodarki, według Pana doświadczenia, najbardziej angażuje się we współpracę z zewnętrznymi formami, w zakresie optymalizacji kosztów?

Zdecydowanie obszary zarządzane przez ludzi z doświadczeniem międzynarodowym.
Polskie firmy i polscy managerowie nie są jeszcze przyzwyczajeni do usług konsultingowych co powoduje, że efekty przez nas osiągane są dla nich dużym zaskoczeniem. Znamy problemy i rozwiązania dotyczące redukcji kosztów w codziennej pracy firm, szkoda by było nie skorzystać z naszej propozycji i z naszego doświadczenia.


Jakie są Pana życzenia dla Przedsiębiorców na 2012 rok?

Przedsiębiorcom życzymy, przede wszystkim, by nie bali się gospodarczego kryzysu, a potrafili go wykorzystać. Życzymy spokoju i wytrwałości w drodze do osiągnięcia własnych celów przez cały 2012. No i żeby nie bali się doradców, którzy mają im do zaoferowania możliwości zwiększenia zysków nawet w tych trudnych czasach. 🙂

Dziękuję za rozmowę.

Piotr Żołądkowski


Silk Road Poland