Romantyczna perełka Zatoki Sarońskiej

Fot. Shutterstock

Jest taka wyspa w Grecji, która już od samego portu zachwyca swoim pięknem i charakterystyczną zabudową, nad którą górują zielone wzgórza.

Oto Hydra. Zbudowana w kształcie amfiteatru, na zboczu z widokiem na Zatokę Sarońską, jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Grecji. Tradycyjne kamienne rezydencje, wąskie brukowane uliczki, zaciszne place, a przede wszystkim zakaz ruchu samochodów i innych pojazdów mechanicznych, wszystko to sprawia, że Hydra, mimo upływu czasu zachowała swój charakterystyczny klimat.

Uroczą wizytówką wyspy są wszechobecne osiołki, które wykorzystuje się do transportu ludzi i towarów. Ograniczony transport sprawia, że trudno wybudować tu coś bardzo dużego, nie ma więc na Hydrze dużych sieciowych hoteli, co jest oczywiście ogromnym plusem. Spotkamy tu głównie małe, klimatyczne hoteliki i pensjonaty mieszczące się w tradycyjnych domach.

W przeszłości wyspa doświadczyła wyjątkowego rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielkiej aktywności morskiej i handlowej. Hydrioci wnieśli także znaczący wkład w wojnę o niepodległość w 1821 r., a ich potężna flota brała udział w kluczowych bitwach morskich. Imponującą ciekawostkę stanowi fakt, że na tak małej wyspie urodziło się aż pięciu greckich premierów!

Fot. iStock

Przeszłość zaklęta w murach

Bogate kamienne rezydencje należące do ważnych rodzin (Voulgaris, Kountouriotis, Tombazis, Kriezis, Bountouris itp.), zbudowane przez włoskich rzemieślników pokazują bogatą przeszłość wyspy i zamożność jej dawnych mieszkańców. Dziś większość z tych rezydencji mieści muzea. Znajdziemy tu też 300 kościołów i 6 klasztorów rozsianych po całej wyspie, a wspomnieniem wojny o niepodległość są armaty i posągi bohaterów, wciąż stojące na balkonach.

Spacerując nadbrzeżem, które jest sercem miasta, natrafimy na zabytki, kościoły, kanoniki, muzea, stare dwory, posągi sławnych bohaterów, starą prochownię, a pośród nich sklepy i kawiarnie. Malownicze kręte uliczki zaprowadzą nas do dzielnic położonych w górnej części miasta, a także do starej dzielnicy Kiafas.

 

Raj dla żeglarzy

Ukształtowanie terenu w Zatoce Sarońskiej, góry, liczne przylądki i zatoki czynią ten obszar bezpiecznym i dobrze chronionym przed wiatrami. Nie ma tu też tak wysokich fal jak np. na Cykladach.

Od wczesnej wiosny do początków jesieni, port Hydry jest gospodarzem dla dziesiątków jachtów, a żeglarze bardzo chętnie wybierają to miejsce na nocleg.

Warto wspomnieć, że Hydra zasłynęła na całym świecie dzięki filmowi „Chłopiec na delfinie”, nakręconym na wyspie w 1957 roku z Sophią Loren w roli głównej.

Fot. iStock

Z historią w tle

Jedną z atrakcji Hydry są muzea. Warto do nich zajrzeć, by oko w oko spotkać się z fascynującą historią tego miejsca.

  • Archiwum historyczne – Muzeum Hydry: prezentuje rzadkie materiały archiwalne związane z historią, tradycją i kulturą wyspy z lat 1708-1865. W jego skład wchodzą Oddział Archiwum, Oddział Muzeum i Biblioteka.
  • Muzeum Kościelne i Bizantyjskie: mieści się w starym klasztorze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zobaczymy tu szaty liturgiczne, święte naczynia, bogato zdobioną ewangelię i ikony, głównie z XVIII wieku.
  • Aneks do Narodowego Muzeum Historycznego: Dom Lazarosa Kountouriotisa działa jako aneks Narodowego Muzeum Historycznego. Został podarowany Narodowemu i Etnologicznemu Towarzystwu Grecji w 1979 roku przez potomków Kountouriotisa.
  • Muzeum Sztuki i Historii Postbizantyjskiej Hydry: Mieszczące się w rezydencji Georgiosa Kountouriotisa muzeum prezentuje osobiste artefakty rodziny Kountouriotis, a także eksponaty z najnowszej historii wyspy.
Fot. Shutterstock

Relaks i plażowanie

Plaże na Hydrze zachwycają swoim położeniem, a niektóre kuszą atrakcjami.

  • Mandraki: Podczas wojny o niepodległość była używana jako port, ale dziś jest to zorganizowana plaża z doskonałym zapleczem do uprawiania sportów wodnych.
  • Bísti: Kamienista plaża, na której Centrum Nurkowe Hydra organizuje sporty wodne, takie jak nurkowanie i spływy kajakowe.
  • Vlychos: plaża pokryta kamykami, znajduje się w ośrodku wypoczynkowym Vlychos.
  • Spilia: Idealna dla lubiących leniwe wygrzewanie się w słońcu i opalanie.
  • Limnioniza: Wiele osób uważa ją za najpiękniejszą plażę na wyspie, prawdopodobnie dlatego, że dotarcie do niej zajmuje dwie godziny, po czym czeka na nas kąpiel w jej turkusowej wodzie!
  • Hydroneta: To plaża, która leży bezpośrednio pod armatami, posiada cementowe pokłady odpowiednie do opalania.
  • Agios Nikolaos: piaszczysta plaża na zachodzie wyspy. Dostęp jest możliwy tylko taksówką wodną.

materiał został przygotowany we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *