Rekordowe podwyżki dla emerytów w 2022 r. Dla niektórych dodatkowe 5 tys. zł

Starsza kobieta z laską
Starsza kobieta z laską
Fot. Unsplash

Dla polskich seniorów rok 2022 będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń, a niektórzy mogą otrzymać dodatkowo nawet 5 tys. zł.

Jak informuje „Super Express”, już w styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu tych świadczeń z podatku, w marcu emerytury zostaną zwaloryzowane, a w kwietniu każdy emeryt dostanie trzynastkę.

Z kolei ramach Polskiego Ładu podwyższona zostanie do 30 tys. zł kwota wolna od podatku, dzięki czemu emerytury wzrosną od stycznia o kolejną kwotę. „SE” wyliczyła, że w efekcie większość emerytów nie zapłaci wcale podatku, a ZUS zacznie im wypłacać wyższe świadczenie – nawet o 190 zł więcej miesięcznie.

Drugi zastrzyk gotówki pojawi się w marcu, bo wtedy ZUS waloryzuje świadczenia –  w tym roku wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 proc.

Gazeta przypomina także zapowiedzi płynące z MRPiPS zakładające, że minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o okrągłe 100 zł brutto, czyli z 1250 zł do 1350 zł, co ma znaczenie dla trzynastej emerytury. „Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł” – powiedział prezes Antoni Kołek.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.