Rekordowe obroty na nowym Jedwabnym Szlaku

Belt and Road

Belt and Road

Handel Chin z krajami uczestniczącymi w ambitnej inicjatywie Belt and Road (BRI) rozwija się i osiągnął 4,24 bln juanów (617,5 mld USD) w pierwszej połowie tego roku.

Dane celne pokazały, że handel z krajami BRI w tym okresie wzrósł o 9,7 procent rok do roku. Wyprzedził on tempo wzrostu chińskiego handlu ogółem, który pozostał stabilny na poziomie 3,9 procent. Obroty handlowe z Rosją, Arabią Saudyjską i Egiptem wzrosły odpowiednio o 11,5 procent, 34 procent i 11 procent.

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało w zeszłym tygodniu, że kraj podpisał umowy o współpracy w ramach BRI z 18 krajami arabskimi. W 2018 r. obroty handlowe między Chinami i państwami arabskimi osiągnęły 244,3 mld USD, co oznacza wzrost o 28% w stosunku rocznym.

BRI, nazwany projektem Jedwabnego Szlaku XXI wieku, został ogłoszony przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga sześć lat temu. Od tego czasu Pekin podpisał 173 umowy ze 125 krajami, w tym krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się oraz 29 organizacjami międzynarodowymi.

Inicjatywa warta wiele bilionów dolarów ma na celu zwiększenie łączności i współpracy między Azją, Europą, Afryką i Ameryką Łacińską. Eksperci twierdzą, że znacznie zwiększy światowy handel, obniżając koszty handlu o połowę dla zaangażowanych krajów.

(twn)
foto: iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *